Kalendarium

DZIAŁAMY Z MIESZKAŃCAMI

Istotą rewitalizacji jest współdziałanie z mieszkańcami w rozwiązywaniu problemów na obszarze rewitalizacji, dlatego też miasto zainicjowało szereg działań mających na celu aktywizowanie lokalnej społeczności, jej integrację i zachęcenie do włączenia się w przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Samorząd przygotował również pakiet działań służących rozwiązywaniu problemów społecznych występujących na obszarze rewitalizacji.

Działania na rzecz lokalnej społeczności są konsekwentnie realizowane zarówno na etapie realizacji projektu „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego w Szczecinie”, jak i wdrażania Lokalnego Programu Rewitalizacji.

Zobacz co działo się do tej pory:

MAJ 2015

Gmina Miasto Szczecin przystąpiła do konkursu pn. „Modelowa Rewitalizacja Miast”, zorganizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (obecnie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju). W I etapie konkursu Szczecin uplasował się na 4 miejscu spośród 250 miast, które złożyły fiszki projektowe. Do II etapu konkursu zakwalifikowano 57 miast. Tylko 20 miast mogło otrzymać dotację.

STYCZEŃ 2016

Gmina złożyła wniosek o przyznanie dotacji w ramach konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miasta”. Aby kontynuować wcześniejsze działania dotyczył on rewitalizacji śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego. W II etapie konkursu Szczecin zajął 10 miejsce i otrzymał dotację w wysokości 3.762.090 zł, co stanowi 90% wartości projektu. Wkład własny Gminy to 418.100 zł.

SIERPIEŃ 2016

Podpisanie umowy dotacyjnej między Gminą Miasto Szczecin a Ministerstwem Rozwoju na realizację projektu pn. „Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.

LISTOPAD 2016

Uruchomienie strony internetowej dotyczącej rewitalizacji w mieście oraz konta na portalu społecznościowym, informujących mieszkańców o najważniejszych wydarzeniach dotyczących procesu rewitalizacji:

KWIECIEŃ 2017

Przygotowania do otwarcia Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego na obszarze rewitalizacji oraz wyboru Doradcy ds. rewitalizacji.

MAJ 2017

Wybór operatora Punktu Konsultacyjnego-Informacyjnego przy ul. bł. Królowej Jadwigi 44b w Szczecinie. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki „ŚRODEK” poprowadzi Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki”.

MAJ 2017

Wybór Doradcy ds. rewitalizacji, który będzie współpracował oraz uczestniczył we wszystkich etapach przygotowawczych procesu rewitalizacji w Szczecinie.

CZERWIEC 2017

Pierwsze spotkanie sąsiedzkie w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim „ŚRODEK”, czyli miejscu powstałym z potrzeby utworzenia przestrzeni dla sąsiadów, w której wspólnie mogą realizować inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Pomimo niesprzyjającej pogody mieszkańcy nie zawiedli, a w programie było szycie flag, muzyka z winyli i pyszny poczęstunek.

LIPIEC 2017

Spotkanie informacyjne w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim „ŚRODEK” dotyczące Programu Społecznik – zachodniopomorskiego systemu wspierania inicjatyw oddolnych. Informacje w pigułce jak zdobyć mikrogranty na działania społeczne.

SIERPIEŃ 2017

Warsztaty w „ŚRODEK” – współtworzona przez mieszkańców wystawa o przeszłości śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim „ŚRODEK”. Udało się zgromadzić najcenniejsze wspomnienia, fotografie, pamiątki z historii śródmieścia, a wszystko to przy niezwykłej atmosferze i zapachu parzonej kawy.

SIERPIEŃ 2017

Dzień Alei Wojska Polskiego w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim „ŚRODEK”. Seans filmów krótkometrażowych poświęconych śródmieściu, a także powrót do przeszłości, czyli wystawa prywatnych zdjęć mieszkańców śródmieścia doprawione opowieściami i wspomnieniami ich autorów o dawnej świetności Alei.

SIERPIEŃ 2017

Warsztaty fotograficzne #Śródmiejsca. Wystawa w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim „ŚRODEK” powstała z prac powarsztatowych wykonanych przez mieszkańców.

SIERPIEŃ 2017

„Odkrywamy szczecińskie podwórka” – coroczna edycja spotkań kulturalno-społecznych. Tym razem miejscem spotkań i zabawy stał się kwartał 40. Jego mieszkańcy mieli okazję podzielić się wiedzą na temat dobrych praktyk sąsiedzkich, a także wziąć udział w warsztatach, grach podwórkowych i koncercie.

WRZESIEŃ 2017

Wystawa fotograficzna zorganizowana przez „Rezerwat Idei” i „Oswajanie Sztuki” w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim „ŚRODEK”po warsztatach, w których uczestniczyła grupa mieszkańców z artyści. Powstałe fotografie miały na celu odkrycie Śródmieścia na nowo. 

WRZESIEŃ 2017

„Gry i zabawy podwórkowe dla najmłodszych”. Realizowane w ramach programu „Akcja-Reaktywacja” przez Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki oraz Stowarzyszenie Media Dizajn i prowadzone przez animatorów „Kompanii Marzeń”. Barwne popołudnie, którego myślą przewodnią było zaangażowanie najmłodszych w ożywiania podwórek. Pełne gier, zabaw, konkurencji sportowych, wypełnione smakiem prawdziwej oranżady popołudnie stanowiło istny wehikuł czasu do epoki sprzed tabletów i smartfonów.

WRZESIEŃ 2017

Sąsiedzkie kino plenerowe „miejsce akcji: PODWÓRKO”. Filmowe wieczory
w plenerze, czyli kino przygotowane przez sąsiadów dla sąsiadów i mieszkańców Szczecina. Na jeden wieczór miejsca parkingowe w kwartałach zajęły krzesła i leżaki, a mieszkańcy mieli okazję wspólnie obejrzeć projekcje w podwórkowym „salonie”.

WRZESIEŃ 2017

Mobilne rozmowy o rewitalizacji, czyli kursujący wokół placu Zgody autobus elektryczny, a w nim członkowie Stowarzyszenia „Oswajanie Sztuki”. Przez 3 dni na wybranej trasie można było skorzystać z bezpłatnego autobusu, a przejazdom towarzyszyła rozmowa z członkami stowarzyszenia na wszelkie tematy związane z rewitalizacją.

WRZESIEŃ 2017

„Spotkanie przy Głównej Alei” czyli happening „Czystość” i Pchli Targ. Na jeden dzień Aleja Wojska Polskiego zamieniła się w bulwar z dawnych lat. Kolorowe girlandy, występy uliczne, scena umieszczona na platformie ciężarówki, pokazy akrobatyczne, a także wymiana sąsiedzka – to tylko niektóre atrakcje i wydarzenia. Zwieńczeniem imprezy był konkurs rękodzieła oraz smakowite poczęstunki wykonane przez mieszkańców.

PAŹDZIERNIK 2017

Projekcja filmu dokumentalnego „La comuna 9” w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim „ŚRODEK”. Ten dyskusyjny film miał na celu pobudzić i zainspirować mieszkańców śródmieścia do partycypacji w procesie rewitalizacji.

PAŹDZIERNIK 2017

„Podwórkowa Gra Śródmiejska” – zabawy i gry na śródmiejskich podwórkach organizowane przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki” we współpracy z podopiecznymi Dziennego Domu „Senior-WIGOR” w Szczecinie. Dzieci i dorośli w międzypokoleniowej grze śródmiejskiej mogli wspólnie spędzić czas, dobrze bawić się na świeżym powietrzu i wygrać  atrakcyjne nagrody.

PAŹDZIERNIK 2017

„Podwórkowe Halloween” – gry, zabawy, zagadki, cuksy i psoty, a wszystko to w ramach projektu „Akcja-Reaktywacja”. Wyjątkowa, surrealistyczna instalacja Hallowenowa, wata cukrowa, polaroidowe aparaty do pamiątkowych zdjęć, a także tajemnicze postaci z cukierkami stanowiły zwieńczenie imprezy, która na dobre rozkręciła się po zmroku.

LISTOPAD 2017

Przegląd filmów o mieście „Krajobraz mojego miasta”, jako rozpoczęcie cyklu pilotażowej inicjatywy „MIASTOWI”. Film, który obejrzeli mieszkańcy dotyczył tego jak dbać o małą architekturę, rynki, miejsca handlowe, strefę sacrum, estetykę ulic oraz zieleń miejską. A wszystko po to, aby te drobne na pozór działania stały się inspiracją do dbania o dziedzictwo kulturowe i ład w przestrzeni miejskiej.

LISTOPAD 2017

„Warsztaty z Dobrymi Praktykami”, czyli szyldy i reklamy śródmiejskiego odcinka zaprojektowane na nowo przez młodych projektantów ze Szczecina. Zadaniem projektantów było zarówno zdiagnozowanie problemów dotyczących reklam, jak również próba przedstawienia tych samych treści reklamowych w bardziej estetyczny sposób.

LISTOPAD 2017

Śródmiejski Punkt Sąsiedzki „ŚRODEK” uruchomił przestrzeń bezgotówkowej wymiany dóbr i usług dla mieszkańców Śródmieścia. Działalność wymienialni zainicjował sąsiedzki kiermasz. Zarówno po kiermaszu, jak i w trakcie godzin funkcjonowania Środka można było zostawić rzeczy na wymianę na specjalnym regale, a także zareklamować swoje umiejętności lub zadeklarować przysługi, którymi chcą dzielić się sąsiedzi.

LISTOPAD 2017

Świąteczne strojenie pierników z Wiktorią Tundys (Akademia Sztuki, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów) oraz Stowarzyszeniem Twórców i Producentów Sztuki stało się okazją do spotkania mieszkańców.

GRUDZIEŃ 2017

„Spotkanie z Azją” czyli kolejne wydarzenie pod szyldem programu „Akcja-Reaktywacja. W programie były wykłady, projekcje filmów animowanych, warsztaty z origami oraz kulinarne – z sushi w roli głównej.

GRUDZIEŃ 2017

Bezpłatne porady architektoniczne, budowlane, z zakresu aranżacji wnętrz – kolejne spotkanie w ramach programu „Akcja-Reaktywacja”. Każdy z mieszkańców śródmieścia mógł dowiedzieć się, jak urządzić wnętrze czy przestrzeń publiczną. Specjaliści pomagali w doborze kolorystyki, zieleni, oświetlenia, a także wyjaśnili jak wyliczyć koszty remontu oraz jak mądrze kupić niezbędne materiały.

GRUDZIEŃ 2017

Warsztaty z wyobraźni techniką POP-UP prowadzone przez Martę Madej
w lokalu kreatywnym „JADWIGA”. Byłą to trójwymiarowa zabawa z papierem, czyli nauka spojrzenia z wyobraźnią, kreowania przestrzennego oraz kreatywności.

LUTY 2018

„Ptaki i Ptaszyska” – warsztaty rzeźbiarskie w przestrzeni miejskiej pod okiem art. rzeźb. Stanisława Motyki. Wzięło w nich udział prawie 200 osób w różnym wieku. Najlepsze dzieła zostały odlane z brązu i po wystawie trafiły na szczecińskie podwórka i przedogródki.

LUTY 2018

MARZEC 2018

Konkurs na najładniejsze śródmiejskie podwórko – w programie porady ogrodnicze, wymiana roślin, spacer po podwórkach oraz piknik sąsiedzki. Podczas spaceru można było dowiedzieć się jak zaplanować sąsiedzki ogródek, czy też poradzić jak uzyskać pieniądze na tego typu działania. Zwieńczeniem wydarzenia był sąsiedzki poczęstunek oraz wymiana sadzonek.

MARZEC 2018

Pchli Targ „Psoty i Gałgaństwa” czyli akcja charytatywna i zbiórka na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowicach. Zysk z kiermaszu ubrań, książek, drobnego wyposażenia mieszkań został przeznaczony na cele charytatywne. W programie pojawił się również pokaz mody zorganizowany przez szczecińską młodzież oraz poczęstunek składający się z pysznych wypieków.

MARZEC 2018

„Nowa jakość dla Szczecina” czyli maraton bezpłatnych porad obywatelskich w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim „ŚRODEK”. Cykl porad miał pomóc mieszkańcom śródmieścia w rozwiązywaniu szeregu problemów społecznych, z którymi borykają się na co dzień. Eksperci odpowiadali na pytania z zakresu prawa, przedsiębiorczości, ochrony środowiska czy spraw mieszkaniowych. Doradzali także gdzie należy się zgłosić, aby otrzymać pomoc.

KWIECIEŃ 2018

Kwiecień książką stoi, czyli Światowy Dzień Książki w „ŚRODKU”. Do akcji włączyły się okoliczne biblioteki i księgarnie, a w programie wydarzenia znalazła się gra śródmiejska, warsztaty, wymiany książkowe, a także mapa i odkrywanie miejsc przyjaznych czytaniu.

KWIECIEŃ 2018

Międzynarodowy Dzień Tańca, czyli sąsiedzkie potańcówki w ramach akcji „SponTany”. Była nauka tańca pod okiem instruktorów z Domu Tańca Szczecin, potańcówka w stylu retro, słodki poczęstunek. Na zakończenie tanecznego wieczoru odbył się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Bobbi Jene”, opowiadający o tancerce o wielkim talencie, niebanalnym wizerunku i osobowości.

MAJ 2018

Maszkarony na podwórkach, czyli rzeźbiarskie motywy dekoracyjne w postaci ludzkich czy fantazyjnych twarzy. Tym razem niektóre z nich „zleciały” z budynków w postaci wielkich masek wprost na trzy podwórka i stały się pretekstem do zabawy zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców. Spotkanie realizowane było w ramach projektu „miasTOmy – program animacji społecznej na obszarze rewitalizacji”.

MAJ 2018

Noc Muzeów 2018 w Śródmieściu – wystawa fotograficzna „Patrz trochę szerzej”, dokumentująca szczecińską nieprofesjonalną i mało legalną, ale frapującą twórczość miejską.

CZERWIEC 2018

Pchli Targ u Jadwigi – czyli sąsiedzki bazarek dóbr. Otwarty, społeczny Pchli Targ, na którym można było sprzedawać lub wymieniać ubrania, książki, płyty, wypieki, rękodzieło i inne drobiazgi.

CZERWIEC 2018

Miastowi w plenerze: „Rowery kontra samochody” – plenerowy pokaz filmu w reżyserii Fredrika Gerttena z 2015 roku przy okazji Święta Cyklicznego, czyli wydarzenia robionego przez i dla rowerzystów.

CZERWIEC 2018

Święto muzyki w Śródmieściu! Śródmiejski Punkt Sąsiedzki ŚRODEK włączył się w obchody. Centrum Szczecina wybuchło muzyką i dźwiękami!

LIPIEC 2018

Otwarcie Galerii „Miejska dżungla” ul. Rayskiego 23 – to kolejna odsłona projektu GALERIE [OD] ULICY, które powstają w witrynach opuszczonych, piwnicznych lokali usługowych. Po remoncie miejsca te zapraszają artystów do tworzenia i prezentowania obiektów inspirowanych Śródmieściem Szczecina i jego mieszkańców. Ekspozycje w witrynach mają charakter czasowy.

SIERPIEŃ 2018

Spacer po śródmiejskich placach zabaw podczas których poznaliśmy opinie i potrzeby mieszkańców w zakresie lokalizacji i funkcji placów zabaw, na których  najmłodsi szczecinianie z dorosłymi na co dzień spędzają wolny czas.

SIERPIEŃ 2018

Ogłoszenie przetargu nieograniczonego na opracowanie koncepcji urbanistycznej zagospodarowania wnętrz 5 kwartałów śródmiejskiej zabudowy Szczecina. Zgłosiło się 7 chętnych. Wybrano 4 pracownie projektowe.

SIERPIEŃ 2018

Dzień (na) Wojska Polskiego. 15 sierpnia odbyły się całodniowe obchody Dnia (na) Wojska Polskiego. Wśród atrakcji znalazły się m.in. wystawa prezentująca związane z historią alei wspomnienia mieszkańców Szczecina, gra miejska z nagrodami oraz koncert muzyki filmowej przy dawnym Kinie Kosmos.

WRZESIEŃ 2018

Spacer „Od podwórka” – spacer szlakiem najpiękniejszych podwórek, najładniejszych przedogródków, uroczych skrawków zieleni trzech osiedli Szczecina: Turzynu, Centrum i Śródmieścia-Zachód

WRZESIEŃ 2018

Prezentacja modelu ruchu, analizy parkowania w śródmieściu oraz koncepcji uspokojenia ruchu i zwiększenia dostępności komunikacji publicznej dla obszaru rewitalizacji. Podczas spotkań zaprezentowano przygotowane rozwiązania mieszkańcom.

WRZESIEŃ 2018

II spotkanie przy najdłuższej alei miasta – weekendowy  festyn uliczny. 23 września mieszkańcy śródmieścia mieli okazję po raz drugi wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu, czyli pikniku w Alei Wojska Polskiego, podczas którego zachodnia pierzeja Alei Wojska Polskiego (od legendarnego Pasztecika, przez plac z dawną Ścianą Płaczu, po równie kultowy Sklep Rybny Atol) przeobraziła się w deptak.

PAŹDZIERNIK 2018

Otwarcie kolejnej GALERII [OD] ULICY. Tym razem w dawnej witrynie lokalu piwnicznego przy ul. Jagiellońskiej 92. Wystawa inspirowana jest Festiwalem Sztuki „Młode wilki”.

https://wojskapolskiego.szczecin.eu/mlode-wilki-w-miescie/

PAŹDZIERNIK 2018

„Święto Śródmieścia”, czyli spacer śladem reklam Śródmieścia, pokaz filmu „Bloki”, dwa wernisaże i koncert Elvisa Presleya do nieczynnego na co dzień Kina Kosmos.

PAŹDZIERNIK 2018

Papierowe warsztaty o Śródmieściu – cykl trzech wydarzeń o  nazwie „Śródmieście A4”. Jego uczestnicy mieli okazję przekonać się, jakie możliwości kryje arkusz papieru. Motywem przewodnim warsztatów było śródmieście i aleja Wojska Polskiego.

PAŹDZIERNIK 2018

Wystawa fotograficzna o Śródmieściu w Śródmieściu – kolejna wystawa w GALERII [OD] ULICY przy ul. Rayskiego 23. Wystawa „the edges”, czyli „krawędzie”, to zbiór fotografii detali Śródmieścia. Powstanie wystawy poprzedził spacer fotograficzny po Śródmieściu, w którym wzięli udział mieszkańcy.

LISTOPAD 2018

Spacer dźwiękowo-artystyczny w ramach projektu GALERIE [OD] ULICY i Festiwalu „Młode Wilki” 2018. Całość była dokumentowana w formie wideo, a powstały film został zaprezentowany podczas Festiwalu.

LISTOPAD 2018

„Ludzki punkt widzenia” – kolejna wystawa w witrynie dawnego sklepu piwniczego przy ul. Jagiellońskiej 91, która zamieniła się w mikro-galerię w przestrzeni publicznej.

LISTOPAD 2018

„OD ŚRODKA” – wernisaż wystawy fotograficznej, która skupia się na śródmiejskich klatkach schodowych, korytarzach, podwórkach. Wystawa „OD ŚRODKA” ukazuje wybrane szczecińskie przestrzenie półprywatne zlokalizowane w obszarach szczecińskich osiedli: Śródmieście i Turzyn, i na światło dzienne wydobywa aktywność mieszkańców, którym najbliższe otoczenie nie jest obojętne.

LISTOPAD 2018

Ostatni pokaz w ramach Przeglądu Filmów o Mieście „MIASTOWI”. Był to cykl comiesięcznych spotkań filmowych, organizowanych przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki”. Otwarte, bezpłatne pokazy prezentujące filmowe opowieści o różnych odcieniach życia w mieście.

LISTOPAD 2018 – GRUDZIEŃ 2019

W ramach prac nad opracowaniem koncepcji zagospodarowania wnętrz 5 kwartałów w Śródmieściu mieszkańcy kwartałów mogli wyrazić swoją opinię i porozmawiać na temat przyszłości swoich podwórek. Warsztaty, spotkania dyskusyjne, spacery po podwórka dotyczące kwartałów nr 8, 25 i 38 odbyły się w listopadzie i grudniu. Kolejne spotkania w styczniu.

GRUDZIEŃ 2018

„Twarze Polaków – portret społeczeństwa” – niezwykły projekt fotograficzny Wojciecha Grzędzińskiego, mający na celu pokazanie nas, Polaków, w 2018 roku, do którego zostali zaproszenie mieszkańcy Szczecina. Bezpłatna sesja portretowa odbyła się w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim. Projekt zwieńczyło wydanie albumu z wykonanymi zdjęciami.

GRUDZIEŃ 2018

Organizację warsztatów z zakresu estetyki i kształtowania przestrzeni dla mieszkańców obszaru rewitalizacji powierzono Paulinie Stok-Stockiej, prowadzącej działalność „Usługi dla kultury”. Warsztaty zostaną zorganizowane do końca kwietnia 2019 r.

GRUDZIEŃ 2018

Ogłoszenie zapytania ofertowego na przeprowadzenie badania postaw i opinii mieszkańców obszaru rewitalizacji na temat wydarzeń społecznych zorganizowanych na obszarze rewitalizacji w Szczecinie

STYCZEŃ 2019

Prowadzenie punktu konsultacyjnego ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki na terenie obszaru rewitalizacji w 2019 i 2020 roku kolejny raz zostało powierzone Stowarzyszeniu Edukacyjno-Artystycznemu „Oswajanie sztuki”.

STYCZEŃ 2019

Kolejne spotkania z mieszkańcami na temat zagospodarowania podwórek. Tym razem dotyczyły kwartału nr 39.

STYCZEŃ 2019

Ogłoszenie przetargu na opracowanie analiz dotyczących lokali użytkowych położonych na obszarze rewitalizacji Gminy Miasto Szczecin wraz z rekomendacjami w zakresie gospodarowania lokalami – w ramach projektu pilotażowego pn. ,,Wstąp do Śródmieścia”.

STYCZEŃ 2019

Ogłoszenie przetargu na opracowanie modelu współpracy z właścicielami lokali użytkowych położonych na obszarze rewitalizacji Gminy Miasto Szczecin na odcinku Alei Wojska Polskiego między Placem Szarych Szeregów a Placem Zwycięstwa – w ramach projektu pilotażowego pn. „Wstąp do Śródmieścia”.

PAŹDZIERNIK 2019

Konferencja podsumowująca projekt pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.

Mieszkańcy zainteresowani tematem rewitalizacji w Szczecinie podczas spotkania mogli nie tylko zapoznać się z aktualnymi informacjami na temat działań naszego miasta w ramach projektu, ale również poznać i porozmawiać z osobami zaangażowanymi w ten proces, wziąć udział w warsztatach czy spacerach studyjnych.

ZMIENIAMY (ALEJĘ) Z MIESZKAŃCAMI

W 2014 roku Urząd Miasta Szczecin rozpoczął proces przemian w obszarze Alei Wojska Polskiego. W pierwszym etapie zorganizowano szereg działań informacyjnych i konsultacji społecznych, w efekcie których wspólnie z mieszkańcami wypracowano kierunek zmian.

PAŹDZIERNIK 2014

Konferencja „Atrakcyjny Szczecin – Aleja Wojska Polskiego” w ramach Westivalu Architektury 2014. Debata na temat oczekiwanej funkcji Alei, podjęcie próby wstępnej diagnozy problemów oraz odpowiedzi na pytanie, jak odwrócić obecne, niekorzystne trendy a także, w jaki sposób zmieniać zarówno Aleję, jak i cały obszar szczecińskiego centrum. Fotorelacja z tego wydarzenia:

LISTOPAD 2014

Konsultacje społeczne dotyczące planowanych przemian w Alei Wojska Polskiego, podczas których przedstawiono podsumowanie dotychczasowych uwag, wniosków i propozycji uzyskanych w wyniku konferencji „Atrakcyjny Szczecin – Aleja Wojska Polskiego” oraz planu działań związanych z rewitalizacją tego obszaru miasta.

Podsumowanie wniosków z konferencji:

GRUDZIEŃ 2014

W ramach Projektu „Moje miasto – moja ulica” odbył się cykl wydarzeń edukacyjno-badawczych, zrealizowanych przez Fundację Artmosphere. Obejmowały one warsztaty dla dzieci i seniorów oraz spotkania z ekspertami, jak również przeprowadzenie ankiet, w których mieszkańcy wyrazili swoje opinie i oczekiwania wobec Alei Wojska Polskiego.

Film zrealizowany w trakcie spotkań warsztatowych:

KWIECIEŃ 2015

Kolejne konsultacje społeczne dotyczące planowanych przemian Alei Wojska Polskiego. Przedmiotem konsultacji były analizy komunikacyjne odcinka od Placu Zwycięstwa do Placu Szarych Szeregów. Mieszkańcy mieli do wyboru dwanaście wariantów, w tym sześć uwzględniających powstanie linii tramwajowej.

LIPIEC 2015

Podczas następnej edycji konsultacje społecznych zostały zaprezentowane nowe warianty analiz komunikacyjnych Alei Wojska Polskiego na odcinku od Placu Zwycięstwa do Placu Szarych Szeregów, powstałe w wyniku zebranych w kwietniu uwag oraz sugestii – sześć wariantów.

Nowe warianty I, IA, IB, II, III, IV:

SIERPIEŃ 2015

Badania socjologiczne pn. „Śródmiejski odcinek Alei Wojska Polskiego w oczach mieszkańców Szczecina”. Jego celem było uzyskanie danych i informacji niezbędnych do podejmowania przedsięwzięć rewitalizacyjnych w Alei Wojska Polskiego. W ramach badań zapytano mieszkańców o opinie na temat czterech wariantów analiz komunikacyjnych. Wyniki badań socjologicznych zostały zaprezentowane na Deptaku Bogusława przy Alei Wojska Polskiego. Na spotkaniu ponownie zaprezentowano mieszkańcom cztery warianty analiz komunikacyjnych.

Raport z badań socjologicznych:

WRZESIEŃ 2016

Przystąpiono do przygotowywania „Konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych w obszarze Alei Wojska Polskiego w Szczecinie”. W tym celu przygotowany został model 3D fragmentu obszaru Śródmieścia Szczecina na potrzeby konkursu, który został udostępniony uczestnikom konkursu.

Ogłoszenie zapytania ofertowego:

PAŹDZIERNIK 2016

Podjęto współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) oddział Szczecin w celu organizacji „Konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych w obszarze Alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.

Ogłoszenie zapytania ofertowego:

CZERWIEC 2017

Ogłoszenie „Konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych w obszarze Alei Wojska Polskiego w Szczecinie”. Przedmiotem konkursu było wykonanie i zaprezentowanie przez architektów, przeznaczonej do realizacji, koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych w obszarze Alei Wojska Polskiego na odcinku pomiędzy Placem Zwycięstwa i Placem Szarych Szeregów w Szczecinie.

Ogłoszenie konkursu:

LISTOPAD 2017

Rozstrzygnięcie „Konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych w obszarze Alei Wojska Polskiego w Szczecinie”. W wyniku konkursu wybrano pracę konkursową opracowaną przez Pracownię Architektoniczną ARCHAID Jacek Szewczyk.

Rozstrzygnięcie konkursu:

CZERWIEC 2018

Projekt budowlany został złożony przez projektanta w urzędzie wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.  Ponieważ planowana przebudowa alei Wojska Polskiego jest również okazją do integracji zadania z jednoczesną wymianą sieci wodno – kanalizacyjnej (zgodnie z warunkami technicznymi wydanymi przez ZWiK) w tym miejscu – Wydział Gospodarki Komunalnej,  podjął decyzję o zaprojektowaniu nowej sieci. W związku z tym projektant złoży projekt wykonawczy po otrzymaniu i  włączeniu do projektu w/w zadania do końca sierpnia 2019.

PLANUJEMY Z MIESZKAŃCAMI

KWIECIEŃ 2017

Przystąpienie do zmiany Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin. Wybrano wykonawcę, którego zadaniem było opracowanie diagnozy stanu istniejącego Miasta Szczecin na potrzeby aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin na lata 2017-2023

Ogłoszenie zapytania ofertowego:

SIERPIEŃ 2017

Konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin. Celem konsultacji było zaprezentowanie mieszkańcom diagnozy miasta oraz wyznaczonego na tej podstawie obszaru rewitalizacji oraz zebranie propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze.

SIERPIEŃ-WRZESIEŃ 2017

Opracowanie projektu aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin na lata 2017-2023. Wybrano wykonawcę, którego zadaniem było opracowanie dokumentu.

Ogłoszenie zapytania ofertowego:

PAŹDZIERNIK 2017

Konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin. Celem konsultacji było zebranie od mieszkańców uwag dotyczących projektu aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin na lata 2017-2023. W ramach konsultacji odbył się także spacer studyjny po obszarze objętym rewitalizacją, podczas którego przedstawiono przedsięwzięcia zaplanowane w projekcie aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji. Uczestnicy spaceru mieli możliwość wniesienia opinii i uwag na temat projektu LPR oraz ocenić projekty działań rewitalizacyjnych, które zostały zapisane w projekcie.

GRUDZIEŃ 2017

Podjęcie uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie zmiany Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin. Uchwalony Program został przekazany do oceny przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Treść uchwały:

STYCZEŃ 2018

W wyniku uzyskanej opinii nt. Programu Rewitalizacji oraz wymaganych zmiany Rada Miasta Szczecin ponownie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin. Uchwalony Program został przekazany do oceny przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Treść uchwały:

LUTY 2018

Umieszczenie Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Szczecin na „Wykazie programów rewitalizacji gmin województwa zachodniopomorskiego”, prowadzonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Umożliwiło to pomysłodawcą projektów rewitalizacyjnych ubieganie się o uzyskanie wsparcia finansowego ze środków UE na swoje inwestycje.

Wykaz: