Przegląd filmów o mieście w ŚRODKU

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki rusza z serią pokazów filmowych o mieście. Po każdym z nich przewidziana jest dyskusja na tematy poruszone w filmie.

„Zainspirowani nieginącą ideą dyskusyjnych klubów filmowych chcemy stworzyć przestrzeń do wspólnego oglądania filmów i dyskusji o wymarzonym mieście” – tłumaczy Kinga Rabińska ze ŚRODKA. Wspólnie z partnerami – Radą Osiedla Śródmieście Zachód, Stowarzyszeniem Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina SENS oraz Stowarzyszeniem Edukacyjno-Artystycznym „Oswajanie sztuki” – zapraszają we wtorek, 10 października, na pierwszy z serii pokazów filmowych w ramach nowego cyklu „Miastowi. Przegląd filmów o mieście”. „Wiemy, że ludzie chcą mieć wpływ na przestrzeń, w której żyją, ale często nie umieją wyjść poza partykularne interesy, wynieść się ponad własne ja na poziom wspólnoty i rozmawiać.” – dodaje Rabińska – „Mamy nadzieję, że taka kontrolowana sytuacja dyskusji rozpocznie dialog pomiędzy różnymi użytkownikami przestrzeni, bo ten dyskusyjny klub filmowy poruszać będzie bezdyskusyjnie najważniejsze tematy.”

Na pierwszy ogień idzie film dokumentalny stworzony przez Annę Bednarczyk i Ingę Hajdarowicz pt. „La Comuna 9. Reclaiming a City / La Comuna 9. Odzyskując miasto”. To dokument o ludziach tworzących swoje miejskie środowisko i wyjątkowym procesie partycypacyjnym, który im to umożliwia. Na przykładzie La Comuna 9, jednej z dzielnic w Medellin w Kolumbii, twórczynie pokazują, co dzieje się, gdy ludzie poprzez budżet partycypacyjny zyskują kontrolę nad środkami finansowymi gminy czy dzielnicy. Jest to fascynująca podróż przez sąsiedztwa, w czasie której poznajemy osoby, które weszły w „codzienną politykę”, by zmieniać otaczającą je rzeczywistość. To również „przewodnik” po procesie budżetu partycypacyjnego. Może stać się on inspiracją dla liderek i liderów na całym świecie.

Na projekcje, które odbywać się będą co miesiąc wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

„La Comuna 9” już 10 października o godz. 19:00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim

(ul. bł. Królowej Jadwigi 44b, wejście od pl. Zgody przy sklepie Andergrand.pl).