Ludzki punkt widzenia w GALERII [OD] ULICY

Były już rośliny, fotografie i prace wideo. Kolejna ekspozycja w GALERII [OD] ULICY będzie patrzeć na przechodniów! Otwarcie już w najbliższy weekend.

Uważne spojrzenia nie zawsze są wścibskie – często to gwarancja, że ktoś zareaguje, gdy złodzieje będą się włamywać do samochodu albo wandale zaczną niszczyć wspólną przestrzeń. Zapominamy o sile wspólnoty, a przecież znając swoich sąsiadów czujemy się bezpieczniej. Troska o siebie i bliskich nie tylko wymaga, ale i nakazuje mieć „oczy szeroko otwarte”. Właśnie te spojrzenia staną się najważniejszymi bohaterami nowej ekspozycji w GALERII [OD] ULICY przy ul. Jagiellońskiej 91, która dostępna będzie dla mieszkańców już od 18 listopada.

Ludzki punkt widzenia

„Ludzki punkt widzenia” to kolejna wystawa w witrynie dawnego sklepu piwniczego, która zamieniła się w mikro-galerię w przestrzeni publicznej, dostępną bezpłatnie dla wszystkich mieszkańców Szczecina, całą dobę, od ulicy. Autorką ekspozycji jest Marta Maria Madej, inżynier papieru, projektantka zajmująca się oprawą plastyczną wykorzystywaną do scenografii, dekoracji oraz instalacji. Prowadzi autorskie warsztaty tworzenia figur papierowych i książek pop-up. Tworzy studio MATO. Zainteresowana architekturą i przedmiotem jako formami interakcji, komunikacji oraz zmiany.

„Bierzemy na warsztat temat uważności – już samo słowo dla niektórych wyraża troskę i ciepło, innym kojarzy się z czymś agresywnym, krzykiem.” – opowiada Kinga Rabińska ze Stowarzyszenia „Oswajanie sztuki”, inicjatora projektu GALERIE [OD] ULICY – „Podobnie jest z sąsiedzkimi spojrzeniami. Dla niektórych to dobro nieocenione, dla innych oznaka braku prywatności. Trochę zmuszamy do zapytania samych siebie: czy chcę spojrzeń i czy sam patrzę?” Wystawa będzie dostępna do oglądania już od 18 listopada (niedziela).

Warsztaty papierowo-miejskie

Otwarciu wystawy towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez artystkę i dostępne dla wszystkich mieszkańców – bez względu na wiek. W sobotę (17 listopada) w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (wejście al. Wojska Polskiego 34) od 11.00 do 13.00 trwać będą też warsztaty papierowo-miejskie dla mieszkańców. Uczestnicy nie tylko „wzniosą” własne budynki, ale też wspólnie zastanowią się nad tym, jak kształtować przestrzeń wokół tak, by być lepszymi sąsiadami. „To, jak postrzegamy miasto i przestrzeń, jak ją dzielimy i używamy, jaką wartość jej nadajemy i mierzymy, zmienia się pod wpływem kultury, w której akurat żyjemy.” – tłumaczy Marta Madej – „Jednak wspólnym mianownikiem dla wszystkich bywa czujność, troska, ostrożność, uważność na to, co się dzieje dookoła. Na ulicy jak w soczewce można obserwować pewien model ludzkiego życia. Od jego jakości zależy to, jak będziemy na tę przestrzeń patrzeć i jak będziemy to wyrażać.” Warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych, obowiązuje rejestracja. Wystarczy wysłać maila z tytułem: LUDZKI PUNKT WIDZENIA na adres: kinga@oswajaniesztuki.pl, w mailu podając imię, numer telefonu i liczbę uczestników) – decyduje kolejność zgłoszeń!

###

GALERIE [OD] ULICY to projekt, w ramach którego przywracamy witryny dawnych piwnicznych lokali miastu i oddajemy je artystom. Zlokalizowane w centrum Szczecina mają bawić się kontekstem miejsca i pytać mieszkańców o ich miasto. Te mikro galerie powstają w ramach współpracy Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego OSWAJANIE SZTUKI z Gminą Miasto Szczecin oraz Towarzystwem Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Sp. z o.o. Działanie współfinansowane jest przez Gminę Miasto Szczecin w ramach projektu pn. „Niwelowanie błędów infrastrukturalnych przez sztukę ulicy (street art)”.

WIĘCEJ: www.oswajaniesztuki.pl