Idziemy na plac zabaw
Jakie są, a jakie mogłyby być szczecińskie place zabaw? Czy spełniają oczekiwania dzieci i ich opiekunów? Jak korzystają z nich najmłodsi i dorośli? Na te pytania odpowiedzi będzie szukać Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki” i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, które w sierpniu pod lupę biorą place zabaw.
Można się tam bujać, wspinać i zjeżdżać. Pełnią istotną rolę dla rozwoju fizycznego i społecznego,
a także wspierają rozwój kreatywności i wyobraźni. Są miejscem społecznych interakcji
i nawiązywania kontaktów, a co najważniejsze – sprawiają wiele radości. Place zabaw to miejsca istotne dla rozwoju dzieci i pierwsza, wspólna przestrzeń najmłodszych mieszkańców miasta.
„Interesują nas miejskie dziecięce przestrzenie. To w jaki sposób najmłodsi szczecinianie z dorosłymi na co dzień funkcjonują w mieście i na placach zabaw, na których spędzają czas. Chcemy poznać opinie i potrzeby w zakresie lokalizacji i funkcji placów zabaw” – zapowiadają organizatorzy. Uczestnicy tych wyjątkowych spacerów wspólnie zastanowią się, jaki powinien być dobry plac zabaw, zarówno w zakresie standardowych urządzeń do zabawy, jak huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki,
jak i pod kątem towarzyszącej im małej architektury, np. ławki i stoły, czy infrastruktury (toalety itp.). Jaką rolę spełniają i podejmowaniu jakich aktywności sprzyjają place zabaw? Czy są miejscami uczenia się współpracy? Czy są na nich strefy zabaw dla różnych grup wiekowych i strefy
do wypoczynku, także dla dorosłych?
„Na placach zabaw liczy się funkcjonalność, estetyka, dostępność, ale przede wszystkim frajda. To będziemy sprawdzać podczas badań w terenie, na które zapraszamy dzieci i dorosłych” – zachęca Ania Biały ze ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego. Organizatorzy chcą na tej podstawie stworzyć swoisty ranking odwiedzanych miejsc, a także, na podstawie wypowiedzi dzieci i dorosłych, „przepis na idealny plac zabaw”.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Spotkania na placach zabaw odbędą się w godzinach 17:00-19:00 na następujących placach zabaw:
– w czwartek (16.08) Ogródek Jordanowski, Stanisława Noakowskiego,
– w piątek (17.08) Skwer im. Janiny Szczerskiej, przy placu Tadeusza Kościuszki,
– w środę (22.08) Skwer im. Michała Doliwo- Dobrowolskiego przy Turzynie,
– w czwartek (23.08) Park im. gen. Andersa.
„Na spotkania wybraliśmy place zabaw, które już odwiedziliśmy, o których chcemy porozmawiać
z mieszkańcami. Chętnie odwiedzimy też inne place czy mniej oczywiste przestrzenie dziecięcej zabawy” – tłumaczy Anna Biały – „Zapraszamy mamy i ojców z dziećmi, babcie z wnukami, grupy zorganizowane – wszystkie osoby, które przez zabawę chcą z nami zbadać place zabaw. Zapraszamy do dyskusji o tym, czy przestrzeń miejska stwarza warunki swobodnej zabawy dzieci ”
Przedsięwzięcie jest realizowane przez Stowarzyszenie „Oswajanie sztuki” w ramach projektu pn. „Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”, realizowanego przez Gminę Miasto Szczecin.