To był rok pełen wyzwań

To był rok pełen wyzwań

Dobiega końca kolejny pracowity rok. Jak przebiegał on w Szczecińskich Inwestycjach Miejskich? Sprawdźmy.

2023 rok to przede wszystkim moment zakończenia jednego z największych projektów komunikacyjnych w Szczecinie. Mowa o modernizacji dostępu drogowego do Portu w Szczecinie. Cały projekt to cztery inwestycje o łącznej wartości blisko 200 mln zł, ale to właśnie w mijającym roku zakończone zostały dwie najważniejsze. Mowa o przebudowie w rejonie ulic Energetyków i Hryniewieckiego. Przy ulicy Energetyków powstało nowe rondo, które umożliwia ciężkim pojazdom bezpośredni przejazd do Portu. Zmodernizowano także sieć okolicznych ulic. Powstały chodniki, ścieżki rowerowe oraz parkingi. Przy ulicy Hryniewieckiego, głęboko na terenach portowych również powstało rondo, które dzięki swojej budowie pozwala na przejazd przez środek ładunków o dużych gabarytach.

W ramach inwestycji drogowych zakończono przebudowę ulic Modrej i Koralowej. Poprawie uległo bezpieczeństwo i komfort przemieszczenia się wszystkich użytkowników ruchu. Na ulicy Bożeny zrealizowano większość prac budowlanych. Pozostały prace wykończeniowe oraz odbiór. Dużym wydarzeniem było z całą pewnością udostępnienie mieszkańcom śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego. Zakończyła się także przebudowa budynku, w którym swoją siedzibę ma „Słowianin”.

Zieleń na pierwszym planie

Sporo uwagi poświęciliśmy na zadaniach związanych z zielenią. To nie tylko wykonanie nowych nasadzeń w ramach realizowanych kontraktów, ale również wiele działań dodatkowych. Zabiegi pielęgnacyjne nowych drzew prowadziliśmy na ulicy Polskich Marynarzy. Na Modrej i Koralowej pielęgnację przeszły dęby, które przesadziliśmy w 2021 roku. Zajęliśmy się istniejącym drzewostanem na śródmiejskim odcinku Alei Wojska Polskiego, a na Placu Zwycięstwa dodatkową opieką otoczyliśmy unikatowe w skali kraju zimozielone Dęby Turnera. Przesadziliśmy także drzewa znajdujące się przy Szczecińskim Domu Sportu i braliśmy udział w konferencji dotyczącej wdrażania w Szczecinie standardów zieleni.

Co w nowym roku?

Rok 2024 to kolejne wyzwania na horyzoncie. Kontynuowana będzie kosztująca ponad 100 mln zł przebudowa Szczecińskiego Domu Sportu. W planach jest zakończenie prac budowalnych na Alei Wojska Polskiego i Placu Zwycięstwa. Prace toczyć się będą przy budowie zbiornika retencyjnego przy ulicy Ostoi-Zagórskiego oraz rozpocznie się przebudowa układu drogowego obejmująca m.in. ulice Kredową, Ostoi-Zagórskiego czy Wapienną. Przygotowywać się będziemy ponadto do realizacji kolejnych inwestycji – remontu Trasy Zamkowej, przebudowy ulicy Emilii Plater, budowy III etapu Trasy Północnej czy budowy żłobka przy ulicy Pszczelnej.

*Fot. Szczecińskie Inwestycje Miejskie