MIASTOWI o brazylijskich „żołnierzach sztuki”

Ostatnia w tym roku projekcja w ramach cyklu MIASTOWI Przegląd Filmów o Mieście zabierze widzów w podróż do faweli São Paulo.

 MIASTOWI Przegląd Filmów o Mieście to cykl comiesięcznych spotkań filmowych, organizowanych przez Stowarzyszenie „Oswajanie sztuki” w Czeskim Filmie (al. Papieża Jana Pawła II 3). To gratka dla wszystkich miłośników miasta, spragnionych dyskusji urbanofili i pasjonatów kina. Otwarte, bezpłatne pokazy prezentują filmowe opowieści o różnych odcieniach życia w mieście – od problemów, z którymi mierzymy się jako „istoty miejskie”, przez nowoczesne podejście do własnego M1, aż po mało legalną działalność artystyczną wymierzoną w niesprawiedliwość społeczną.

Już 5 grudnia o godz. 19.00 zobaczyć będzie można film pt. „Pixadores” w reżyserii Amira Escandariego, który opowiada o „Pixação” – specyficznym anarchistycznym modelu graffiti, którego twórcy zdobią ściany lub puste budynki charakterystycznymi rysunkami, wykonywanymi sprayem w skomplikowanych warunkach, nierzadko przy pomocy niebezpiecznej wspinaczki, na dużych wysokościach lub w trudno dostępnych miejscach. Film portretuje czterech młodych przedstawicieli tego ruchu: Djana, Williama, Ricardo i Biscoito. Wszyscy pochodzą ze slumsów w São Paulo, ale łączy ich jeden cel: wykorzystują graffiti do wyrażania siebie, jako formę protestu i jawnej krytyki społeczeństwa. Nazywają siebie „Pixadores”, czyli „żołnierze”, którzy mają misję, chcą zostawić po sobie ślad i dokonać zmian w otaczającej rzeczywistości. Wstęp wolny. Film wyświetlany będzie w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

###

CO: MIASTOWI Przegląd Filmów o Mieście: „Pixadores”
KIEDY: 05.12.2018, godz. 19.00
GDZIE: Český film, al. Papieża Jana Pawła II 3
Reżyseria i scenariusz: Amir Escandari
Zdjęcia: Peter Flinckenberg
Czas trwania: 93 minuty

WSTĘP WOLNY

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki| |ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki | Český film

PARTNERZY: Gmina Miasto Szczecin | Rada Osiedla Śródmieście Zachód

MIASTOWI Przegląd Filmów o Mieście realizowany jest w ramach projektu „Chodź
do ŚRODKA (miasta)!”, koordynowanego przez Stowarzyszenie „Oswajanie sztuki”
i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie, a także przy wparciu Rady Osiedla Śródmieścia Zachód.