Święto Śródmieścia – już w tę sobotę!

Można się wybrać na spacer śladem reklamy Śródmieścia, wziąć udział w pokazie filmu „Bloki” lub wernisażach dwóch wystaw, czy też całą rodziną udać się na koncert Elvisa Presleya do nieczynnego na co dzień Kina KOSMOS. 20 października świętujemy Śródmieście!

Szczecińskie Śródmieście można poznawać przez pryzmat eklektycznych kamienic z końcówki XIX wieku, gwiaździstego układu ulic albo najważniejszych zabytków. Można też w ogóle się tam nie zapuszczać, bo głośno, brudno i pełno samochodów. Można wreszcie – niczym Indiana Jones – eksplorować swoje miasto z niesłabnącą ciekawością i zawsze od nowa. „Zachęcamy szczególnie do tego ostatniego i 20 października ogłaszamy małym Świętem Śródmieścia!” – zapowiada ekipa Stowarzyszenia „Oswajanie sztuki”, prowadzącego przy ul. bł. Królowej Jadwigi 44b ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki.

Tego dnia warto wyjść z domu, a kroki skierować właśnie do Śródmieścia. Będzie można wziąć udział m.in. w spacerze śladem szyldów i reklamy zewnętrznej Śródmieścia, który poprowadzi Ada Krawczak (stypendystka Miasta Szczecin, tworząca blog o przestrzeni publicznej „reklama (nie)wdzięczna”; start o 14.00 spod ŚRODKA), czy pokazie filmu w reżyserii Konrada Królikowskiego „Bloki” – pierwszego w Polsce długometrażowego i wieloaspektowego filmu poświęconego budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od 1956 roku do współczesności (16.00, Czeski film). W Promedia od 12.00 najmłodsi pod okiem grafik Zuzanny Waligórskiej tworzyć będą książeczkę o tajemniczym Śródmieściaku, zaś o 20.00 w holu nieczynnego na co dzień Kina KOSMOS wystąpi… Elvis Presley. A raczej wcielający się w rolę króla rock’n’rolla i atłasowych peleryn, Ryszard Klemens Wiercimak. Tego dnia też organizatorzy zapraszają na dwa wernisaże. O 18.00 ŚRODKU będzie można zobaczyć pierwszą animację o słowiańskim micie stworzenia świata i kulisy jej powstawania, a także spotkać się z jej twórcami – Kasią Zimnoch i Pawłem Kleszczewskim. Z kolei o 12.00 w GALERII [OD] ULICY przy Jagiellońskiej 91 otwarta zostanie wystawa „Uliczne studio fotograficzne” autorstwa Pawła Kuli. Prace-portrety mieszkańców do niej powstawały w ciągu dwóch dni na ulicy i były robione… walizką.

„Bardzo cieszymy się, że wszystkie program Święta Śródmieścia wypełniają szczecinianie, a nierzadko sami mieszkańcy Śródmieścia”. – dodaje Kinga Rabińska z „Oswajania sztuki” – „Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski zrealizowali swoją animację w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin, trasa spaceru śladem szyldów także powstała w ramach Stypendium. Konrad Królikowski zaczynał prace nad swoim niesamowitym filmem „Bloki” mieszkając w Szczecinie, a wystawę w GALERII [OD] ULICY, galerii prawdziwie miejskiej, wypełnią twarze mieszkańców”.

Święto Śródmieścia ma także zwrócić uwagę na lokalnych przedsiębiorców. Wydana została mapka pod prowokującym tytułem „50 miejsc w Śródmieściu, które musisz znać”, na której zaznaczono wybrane sklepy, punkty usługowe, miejsca sztuki i kultury w szczecińskim Śródmieściu. Wybór jest subiektywny, ale organizatorzy zachęcają do odwiedzenia ich nie tylko 20 października, choć niektóre z okazji Święta Śródmieścia przygotowały specjalną ofertę dla mieszkańców. Mapka jest darmowa i do wzięcia z wybranych punktów w Śródmieściu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (na warsztaty obowiązują zapisy). Więcej na www.oswajaniesztuki.pl.

Szczegółowy program Święta Śródmieścia 2018:

50 miejsc w Śródmieściu, które powinieneś znać 

I znacznie więcej! W całym Śródmieściu znajdziesz mapkę, na której zaznaczyliśmy 50 miejsc – według nas – wartych poznania. Jest do wzięcia, bezpłatnie, do zachowania, zwiedzania i odwiedzania. Znajdziecie tam lokale, miejsca sztuki i punktu usługowe. To subiektywny wybór – za rok mamy nadzieję będzie ich jeszcze więcej! Tego dnia warto wybrać się do niektórych z tych miejsc – na hasło „Środmieściak” przygotowały dla Was zniżki!


GALERIA [OD] ULICY: „Uliczne studio fotograficzne” | Paweł Kula

Otwarcie wystawy, której bohaterem są mieszkańcy. Analogowe zdjęcia WALIZKĄ na ulicy wykonywał Paweł Kula, a powstałe prace złożą się na kolejną ekspozycję w witrynie dawnego sklepu piwnicznego, przerobionej na galerię przy ul. Jagiellońskiej 91. Tego dnia rozdawane też będą bohaterom wystawy cyfrowe odbitki ich zdjęć. Zapraszamy na otwarcie i mały poczęstunek.

godz. 12.00, dawny salon sukien ślubnych przy ul. Jagiellońskiej 91 | wstęp wolny


 Śródmieściak – warsztaty dla dzieci 

Kto to taki – Śródmieściak? Jak wygląda, gdzie mieszka, co je na śniadanie i dokąd wyprowadza na spacer psa? Czy Śródmieściak jest tylko jeden, czy jest ich kilku, a może każdy z nas jest nim po trochu? Zapraszamy serdecznie na warsztaty plastyczne, w wyniku których powstanie zinowa książeczka o tajemniczym Śródmieściaku.

prowadzenie: Zuza Waligórska | godz. 12.00-14.30, ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) | wstęp wolny, ale obowiązują zapisy! 


„Szyldoza” | spacer śladem szyldów i reklamy zewnętrznej Śródmieścia

Zapomniane szyldy, zachwycające neony, pozostałości starego i nowe rozwiązania w przestrzeni. Reklama zewnętrzna Śródmieścia będzie tematem spaceru dla mieszkańców. Będzie można przypomnieć sobie dawne projekty (kto pamięta neon przy Kinie KOSMOS?) i dowiedzieć się więcej o ich korzeniach. Trasa powstała w 2017 r. jako jeden z efektów realizacji Stypendium Twórczego Miasta Szczecin przez grafik i animatorkę kultury, Adę Krawczak.

prowadzenie: Ada Krawczak | start o godz. 14.30 spod ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego (ul. bł. Królowej Jadwigi 44b, wejście przez bramę od al. Wojska Polskiego 34)


MIASTOWI Przegląd filmów o mieście: „Bloki” | Konrad Królikowski

Specjalna, świąteczna edycja cyklu MIASTOWI prezentuje film „Bloki”. Obraz Konrada Królikowskiego to pierwszy długometrażowy i wieloaspektowy film poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od 1956 roku do współczesności. Nie jest to jednak film tylko o architekturze. Bloki różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka.

godz. 16.00, Český film (al. Papieża Jana Pawła II 3-4) | wstęp wolny„Początek świata” | Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski

Wernisaż wystawy pierwszej animacji obrazującej słowiański mit stworzenia świata. Praca autorstwa Kasi Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego powstała w ramach realizacji Stypendium Twórczego Miasta Szczecin 2018. 

godz. 18.00, ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki (ul. bł. Królowej Jadwigi 44b, wejście przez bramę od al. Wojska Polskiego 34) | wstęp wolny

 

„Elvis żyje w KOSMOSIE” | koncert

Elvis żyje. Odnajdziecie go tego dnia w holu kina KOSMOS. Jeśli tęsknicie do początków rock’n’rolla i do wizyt w kinie przy al. Wojska Polskiego mamy dla Was coś ekstra. Na finał Święta Śródmieścia 2018 zapraszamy na jedyny taki koncert wcielającego się w rolę króla rock’n’rolla i atłasowych peleryn Ryszarda Klemensa Wiercimaka, w miejscu na co dzień niedostępnym dla mieszkańców. Ubierzcie się ciepło, weźcie mamy i ciotki, i dajcie się rozgrzać dźwiękom Elvisa!
godz. 20.00, dawne Kino KOSMOS (al. Wojska Polskiego 8) | wstęp wolny

 

ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki”

PARTNERZY: Gmina Miasto Szczecin | ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki | Promedia | Český film | TBS „Prawobrzeże” Sp. z o.o. | MarkInvest Sp. Z o.o. | Centrum KOSMOS | i wiele punktów ze Śródmieścia!

„Święto Śródmieścia 2018” odbywa się w ramach projektu „miasTOmy – program animacji społecznej na obszarze rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie „Oswajanie sztuki” i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.