Szczecińskie mozaiki w witrynie przy ul. Rayskiego

Zazwyczaj trzeba ich szukać, są rozrzucone po mieście, w mniejszym i większym formacie. Teraz wybrane motywy znanych i mniej znanych mozaik szczecińskich będzie można zobaczyć w GALERII [od] ULICY.

Sabina Wacławczyk z projektu „Mozaiki szczecińskie” wraz ze Stowarzyszeniem OSWAJANIE SZTUKI zapraszają do oglądania wystawy „Motywy mozaikowe”, która już 11 sierpnia pojawi się w GALERII [od] ULICY, czyli dawnej witrynie sklepowej przy ul. Rayskiego 23.

W witrynie znajdzie się 10 zinterpretowanych plastycznie fragmentów 10 szczecińskich mozaik. To jedynie wycinek – łączna liczba takich obiektów w naszym mieście wynosi co najmniej 107 prac! Ich katalogowaniem, zdobywaniem informacji, publikacją artykułów popularnonaukowych, czy organizowaniem tematycznych spacerów zajmują się Joanna Olszowska i Sabina Wacławczyk, czyli projekt „Mozaiki szczecińskie”. Niedawno odbyła się premiera opracowanej przez nie papierowej wersji mapy mozaik. Wystawa w GALERII [od] ULICY to kolejne działanie, które ma na celu popularyzację wiedzy o tym mozaikowym bogactwie lokalnym, które wciąż odkrywamy.

Sabina Wacławczyk to artystka sztuk plastycznych i teatralnych. Pracuje społecznie jako animatorka kultury i życia obywatelskiego. Po „Modzie Z/S”, instalacji stworzonej w ramach promocji Szczecina w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz interwencji z lipca br., dzięki której wraz z Karoliną Grochowicką odświeżyła kultową kratę z rybkami na ul. Łaziebnej, ekspozycja przy ul. Rayskiego jest jej kolejną pracą dedykowaną witrynom. Jest to równocześnie element jednego z jej projektów animacyjnych, czyli tworzonego wraz z Joanną Olszowską przedsięwzięcia „Mozaiki szczecińskie”.

GALERIE [od] ULICY to trzy witryny w Śródmieściu (przy ul. Jagiellońskiej i ul. Rayskiego), które Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI odremontowało i oddało twórcom profesjonalnym i amatorom jako przestrzenie ekspozycyjne. Od kilku lat regularnie pojawiają się w nich wystawy, które dostępne są do oglądania całodobowo, bezpłatnie i z poziomu ulicy. Do tej pory można było w nich oglądać prace m.in. Kai i Piotra Depta-Kleśta, Przemysława Piniaka, Karoliny Babińskiej, Pawła Kuli, Marceliny Dereń, Wojciecha Ciesielskiego, Moniki Szymanik, studentów Akademii Sztuki, czy studentów ZUT.

Wystawa będzie dostępna dla publiczności do 11 września 2020 roku.