Śródmieście znów będzie świętować!

Śródmieście znów będzie świętować!

Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki wraz z partnerami i mieszkańcami Śródmieścia zapraszają na szóstą już edycję święta tej części miasta. W ostatni weekend października będzie można wziąć udział w spacerach, warsztatach, odwiedzić chwilową wystawę fotograficzną, a nawet zatańczyć na potańcówce w teatrze. Wszystko bezpłatnie.

To już 6. edycja Święta Śródmieścia – wydarzenia, którego celem jest zaproszenie szczecinian do odwiedzenia tej części miasta, odkrycia jego historii i niezwykłych miejsc oraz poznania pasjonatów działających tu każdego dnia. Z tej okazji w różnych punktach Śródmieścia, często nietypowych, odbywać się będą niepowtarzalne wydarzenia, do tworzenia których zaproszono artystów i twórców, aktywistów i animatorów. W tym roku zaproszenie to miało szczególny wymiar, bo część działań będzie organizowana przez laureatów konkursu „Sześć Śródmieście!”, ogłoszonego przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”. „Nie zabraknie okazji do spotkań, rozmów i wspólnej zabawy. Wybierzemy się w głąb nieoczywistego Śródmieścia. Mamy nadzieję, że szczecinianie zdecydują się wyruszyć z nami” – zapowiada Paulina Stok-Stocka ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”.

Czego więc możemy się spodziewać od 27 do 29 października, bo w tych dniach trwać będzie Święto Śródmieścia? M.in. 2 miejskich spacerów: z Sabiną Wacławczyk (śladem śródmiejskich witryn) i Natalią Podkolziną (Szczecin oczami migrantki, spacer w jęz. ukraińskim z tłumaczeniem na jęz. polski) i 2 wystaw (fotograficznej Studia Minifot oraz performatywnej wystawy foto i prac graficznych młodych twórców związanych z Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych i Akademią Sztuki w Szczecinie), a także aż 10 sesji warsztatów zarówno dla dorosłych, jak i dzieci z różnych dziedzin – rękodzielniczych, teatralnych czy artystycznych. Przewidziana jest także ekspresowa mini zabawa terenowa z Fundacją Thebestofszczecin, wspólne szycie tęczowej flagi ze Stowarzyszeniem Lambda Szczecin oraz… potańcówka w teatrze. Tę ostatnią można potraktować jako rozgrzewkę przed Halloween i pojawić się w przebraniu np. śródmiejskiego maszkarona, pasztecika czy zupełnie innego symbolu tej części miasta.

Spotkanie, które zwieńczy szóstą odsłonę Święta Śródmieścia będzie okazją do wspólnego celebrowania sąsiedztwa we wszystkich jego wymiarach. W Galerii OS17 przy ul. Bałuki 17 stanie stół, przy którym przy wspólnym posiłku spotkać będą mogli się starzy i nowi sąsiedzi – szczecinianie z urodzenia i z wyboru, różnych narodowości i o różnym pochodzeniu. Punktem wyjścia będzie pokaz filmu „Najem okazjonalny” autorstwa Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego oraz spotkanie z jego współtwórcami i bohaterami. Poniemiecka kamienica przy ul. Bolesława Śmiałego 47 oraz jej mieszkańcy i mieszkanki stały się bohaterami działań, prowadzonych przez Ośrodek Teatralny Kana, a ich tematem – sąsiedztwo, szczególnie w kontekście tych, którzy sąsiadami stali się, uciekając przed wojną czy prześladowaniami politycznymi we własnym kraju. O tym opowiada film, który będzie można zobaczyć w ramach Święta Śródmieścia.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, dzięki wsparciu ze środków Gminy Miasto Szczecin, w ramach zadania „Sześć Śródmieście! Działania animacyjne na obszarze rewitalizacji”. Święto Śródmieścia realizowane jest przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki wraz z partnerami.

Pełen program 6. Święta Śródmieścia w załączeniu. Wydarzenie na Facebooku tutaj: https://fb.me/e/12BSeOP7F