Słynna Aleja. Słynne Marki. Początek projektu
Przetrwali najtrudniejszy okres w swojej działalności związany z pandemią, a teraz chcą ożywiać śródmiejski fragment al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
Największe marki z Alei rozpoczynają współpracę w ramach miejskiego projektu Słynna Aleja.
Aleja Wojska Polskiego to najdłuższa ulica w Szczecinie, a zarazem jedna z najbardziej znanych. Jej fragment pomiędzy pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów ma być osią procesu rewitalizacji Śródmieścia. Już dziś, mieszkańcy, przedsiębiorcy, miasto wspólnie próbują znaleźć sposób na ożywienie tej przestrzeni. Temu celowi służyć ma projekt „Słynna Aleja”.
Zakłada on, realizowanie wspólnych przedsięwzięć z udziałem najbardziej znanych szczecińskich marek, zlokalizowanych w obrębie Alei, które już dziś mają znaczenie lokalne i ogólnopolskie, z których możemy być dumni jako szczecinianie. Za tymi markami stoi wieloletnia działalność, tradycja i historia związana ze Szczecinem. Należą do nich: Kino Pionier, Bar Pasztecik, Galeria Ewy i Henryka Sawki, Atelier Sylwia Majdan, Cukiernia Koch, sklep i bar rybny Seamor, oraz pizzeria Piccolo.
To nie jest przypadkowe, że te podmioty tu działają. Ta aleja ma coś w sobie i jest ważna dla Szczecina.Stąd decyzja o przygotowaniach do rewitalizacji tego miejsca. Chodzi nie tylko o przebudowę, ale także ożywienie tego miejsca – mówił podczas otwarcia projektu, Piotr Krzystek,prezydent Szczecina – jest teraz tendencja, powrotu na ulicę, do ogródków restauracyjnych, małych sklepów. Raczej unikamy centrów handlowych, z powodu koronawirusa. Takie ulice jak nasza Aleja , wracają do łask.
Założeniem projektu Słynna Aleja jest wspólne wypracowanie działań, które z jednej strony będą promować aleję, przyciągać na nią ludzi, przywracać jej dawne znaczenie w mieście, a z drugiej będą promować działalność danej marki.
Z założenia w danym roku jedna z marek będzie tą wiodącą, wokół której będą odbywały się różnego rodzaju wydarzenia. W tym roku taką marką jest Galeria Ewy i Henryka Sawki.
Pierwsze wydarzenie to jest Ściana Uśmiechu, wystawa w miejscu dawnej fontanny Ściany Płaczu. Prawdziwy uśmiech jest wtedy, gdy ludzie mogą się spotkać.Oglądanie żywej satyry na wystawie, to jest co innego, niż w internecie – opowiadał o swoich pomysłach Henryk Sawka – druga sprawa to jest rekord Guinessa, skoro Robert Lewandowski mógł w ciągu dziewięciu minut strzelić pięć goli, to czy ja mogę być tak szybki w rysowaniu. Postanowiłem, że podejmę wyzwanie – sześćdziesiąt rysunków w godzinę.
Wystawa oraz rekord Guinessa Henryka Sawki odbędą się we wrześniu podczas pierwszego Festiwalu Marek
Cały projekt Słynna Aleja wpisuje się w proces rewitalizacji al. Wojska Polskiego, miasto oferuje przedsiębiorcom wsparcie organizacyjne, kanały i narzędzia promocyjne. W ramach projektu uruchomiony został serwis internetowy poświęcony Alei. Znajdą się tam aktualności związane z wydarzeniami na Alei, działalnością i promocją poszczególnych marek oraz informacje dotyczące rewitalizacji tego obszaru.
Program realizują: Miasto Szczecin, Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, Żegluga Szczecińska, Turystyka i Wydarzenia, Szczecińskie TBS, oraz Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. Partnerem strategicznym jest Szczecińska Energetyka Cieplna.
Harmonogram działań 2020 na Słynnej Alei.
- Festiwal Marek
Impreza o charakterze cyklicznym. Raz w roku organizacja festiwalu poświęconego markom z Alei oraz innym szczecińskim markom. Z założenia marki z Alei są gospodarzami festiwalu.
Podczas dwudniowego wydarzenia planowana jest promocja Alei, działalności poszczególnych marek, a także eventy towarzyszące.
Termin 19-20 Września 2020 r.
- Ściana Uśmiechu
W miejscu, gdzie dawniej stała fontanna zwana Ścianą Płaczu stanie wystawa prac słynnego rysownika Henryka Sawki.
Jej odsłonięcie planowane jest podczas Festiwalu Marek.
- Rekord Guinnessa
Henryk Sawka chce w tym roku pobić rekord Guinessa w ilości i szybkości rysowania. Wyczyn pod hasłem 60 rysunków na godzinę ma się odbyć także podczas Festiwalu Marek.
Jeśli uda się pobić rekord, na Słynnej Alei będą już dwaj rekordziści.
Przypomnijmy, że kino Pionier jest wpisane do księgi Guinessa, jako najstarsze i najdłużej działające kino na świecie.
Już dziś trzymamy kciuki za pana Henryka.
- Urodziny Pasztecika
Tak jak w ubiegłym roku, podczas 50.urodzin Baru Pasztecik miasto będzie chciało być współorganizatorem urodzin, które przypadają na 21 października br.