Rewitalizacja. Kopernika 11,12 

Ta kamienica po remoncie po prostu zachwyca! Jej mieszkańcy przygotowywali się do odnowienia nieruchomości kilka lat, konsultując zakres prac ze specjalistami i mieszkańcami innych budynków. Efekty remontu można podziwiać w dzień i w nocy, ponieważ kamienica jest pięknie podświetlona.

 

Przechodząc lub przejeżdżając ul. Kopernika, trudno nie zauważyć dopiero co odnowionej kamienicy o numerach 11 i 12. Jasne kolory wyremontowanej elewacji oraz odrestaurowane akcenty rzeźbiarskie na budynku przyciągają wzrok.

 

Aby osiągnąć taki efekt, trzeba było przeprowadzić szereg różnych prac. Zakres robót,  jak w zwykle przy takich remontach, został starannie określony. W ramach inwestycji wykonano m.in.: nową elewację wraz z dociepleniem, odnowiono sztukaterie, zrobiono podświetlenie i wymieniono okna balkonowe. Poza tym zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi gruntownie wyremontowano klatkę schodową, w której  przeprowadzono renowację schodów, poręczy i tralek. Dodatkowo wykonano renowację bram,  w przejściu położono glazurę i wykonano oświetlenie, wykonano wnękę i przywrócono oryginalne drzwi do lokalu nr 1. W ramach inwestycji wymieniono także instalację kanalizacyjną poziomą i deszczową biegnącą od podwórza przez front do ulicy Kopernika.

Kamienica nosiła ślady wojny. Podczas wykonywania prac elewacyjnych, wyciągnięto ze ściany odłamki pocisków artyleryjskich.

Kilka lat temu podwórze kamienicy przy ul Kopernika 11/12 było miejscem ciekawych, artystycznych inicjatyw. To  tutaj, w 2015 roku odbyła się np. wystawa „ Szczecińskie podwórka jak galerie sztuki – Pamięć Miasta„ poświęcona wspomnieniom osób, które mieszkają lub mieszkały w tym miejscu.

 

Rewitalizację kamienicy przy ul. Kopernika 11/12 przeprowadziła Wspólnota Mieszkaniowa, w której Miasto Szczecin ma blisko 40 proc udziałów. Zadanie w imieniu wspólnoty koordynował zarządca nieruchomości – “Anan” usługi administracyjno – biurowe. Koszt remontu wyniósł 627 tys zł. Gmina Miasto Szczecin partycypowała w tej inwestycji zgodnie z posiadanymi w tej nieruchomości udziałami.