Kamienica w centrum (uwagi). Dwa spotkania w ŚRODKU

Kamienica w centrum (uwagi). Dwa spotkania w ŚRODKU

O tym, jak zabrać się za remont konserwatorski zabytkowej kamienicy i jak prowadzić biznes w takim miejscu, opowiadać będą goście spotkań w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim. Do rozmów zaproszono ekspertów w dziedzinie.

Zabytkowe kamienice to dominujący element śródmiejskiego pejzażu Szczecina. Coraz częściej kuszą osoby zainteresowane działalnością kulturową lub biznesową. Zachwycają ornamentami, a czasem straszą złym stanem technicznym. W październiku ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” zapraszają na dwa spotkania, które poświęcone będą właśnie kamienicom.

Pierwsze z nich, pod hasłem „Jak ugryźć zabytek? (Prawie) wszystko o remoncie zabytkowej kamienicy”. Będzie można dowiedzieć się m.in. jak i gdzie sprawdzić, czy kamienica ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków, czy może w rejestrze zabytków, i jakie ma to konsekwencje. To spotkanie to dobra okazja, by sprawdzić, czy wspólnota mieszkaniowa może liczyć na dofinansowanie remontu zabytkowej kamienicy i jak wygląda procedura ubiegania się o środki, a także czy nowy kolor elewacji powinien być konsultowany z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Opowiadać o tym będą specjaliści: Michał Dębowski (Miejski Konserwator Zabytków), Elwira Wolender (Główny Specjalista w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków) i Mateusz Trzciński (podinspektor w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków). Spotkanie odbędzie się 18 października (środa) o godz. 18.00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. bł. Królowej Jadwigi 43/u1).

W tym samym miejscu tydzień później (25 października) będzie można spotkać się z Hanią Bezą (twórczynią marki „Szczecińska Beza”, której centrum dowodzenia, czyli sklep na pysznymi bezami, znajduje się w kamienicy przy ul. Sikorskiego 8) i Moniką Szymanik (znaną szerzej jako „Kamienica w lesie”; od kilku lat wraz z mężem prowadzi przy ul. Pocztowej 19 księgarnię połączoną z kawiarnią – w kamienicy oczywiście), które podpowiedzą jak rozkręcić biznes w zabytkowej kamienicy. To doskonała okazja dla wszystkich, którym marzy się lokal w takim miejscu, ale nie mają pomysłu od czego zacząć szukać tego idealnego własnego miejsca, ile kosztuje wynajem takiej przestrzeni i z czym to się wiąże. To też możliwość zadania pytań na temat tego, co może pójść nie tak i co należy wiedzieć zanim zacznie się tę przygodę. Spotkanie rozpocznie się w ŚRODKU o godz. 18.00.

Spotkania są skierowane do wszystkich osób ze Śródmieścia, które całkiem realnie planują lub dopiero rozważają ulokowanie swojego biznesu w kamienicy albo remont takiego budynku. Udział jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2023-2024”, koordynowanego przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin.