Jesienny spacer za Słońcem

ŚRODEK Śródmiejskiej Punkt Sąsiedzki i artysta Paweł Kula zapraszają mieszkańców Szczecina na fotograficzny spacer za Słońcem. Listopadowa przechadzka zakończy się wystawą zdjęć powstałych w jej trakcie.

 

Jesienią 2000 r. trzech fotografów (Diego López Calvin, Sławomir Decyk, Paweł Kula) sformułowało w Szczecinie założenia wspólnego eksperymentu, który nazwali Projektem Solaris. Eksperyment ten polegał na rejestrowaniu widoków wędrującego po niebie słońca z lokalizacji różniących się szerokością geograficzną podczas półrocznych ekspozycji. Początek i koniec naświetlania zdjęcia wyznaczały momenty przesileń (czerwiec-grudzień), aparaty były samodzielnie przygotowywanymi kamerami otworkowymi, a pojawianie się negatywu polegało na powolnym ciemnieniu soli srebra.

Najważniejszym elementem pomysłu była jednak decyzja o zaangażowaniu jak największej liczby uczestników, którzy mogliby fotografować widoki z najróżniejszych miejsc na świecie. Z tego powodu twórcy uprościli technikę pozyskiwania obrazów: fotografujący nie musieli się znać na tego typu fotografii – dzięki klarownym wskazówkom mogli w kilka minut zbudować prosty aparat, a po skończonym naświetlaniu, dzięki skanerowi, szybko uzyskać efektowny obraz pozytywowy. Popularność tego pomysłu przekroczyła oczekiwania. Idea Projektu Solaris rozpowszechniła się w sieci, a wykorzystywany w nim sposób rejestracji nazwano solarigrafią (angielski termin: solargraphy) – obecnie jest to jedna z popularniejszych metod w obszarze alternatywnych technik fotograficznych na świecie.

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Paweł Kula zapraszają wszystkich chętnych na spacer za Słońcem. Zacznie się on od krótkiego wprowadzenia, podczas którego uczestnicy zbudują proste aparaty do solarigrafii, a następnie wybiorą się na spacer, żeby zamontować te kamery w różnych zakamarkach Śródmieścia. Jest nadzieja, że już miesiąc później uda nam się zobaczyć niezwykłe obrazy naszego miasta. Powstanie z nich wystawa, którą będzie można oglądać w ŚRODKU, a także w GALERIACH [od] ULICY, czyli wyremontowanych witrynach dawnych sklepów piwnicznych przy ul. Jagiellońskiej 91 i 92.

Spacer z Pawłem Kulą rozpocznie się 16 listopada (sobota) o godz. 11.00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. bł. Królowej Jadwigi 44b). UDZIAŁ JEST BEZPŁATNY.