Festiwal Marek. Będzie się działo na Słynnej Alei!

 

To będzie weekend pełen atrakcji! Na al. Wojska Polskiego 18 i 19 września odbędzie się druga edycja Festiwalu Marek, najważniejszej imprezy organizowanej w ramach projektu Słynna Aleja. Program wydarzenia zapowiada się ciekawie, będą Spotkania Filmowe, warsztaty i animacje dla każdego, spacery,  gra plenerowa i rabaty u Słynnych Marek. Zapraszamy!

 

Festiwal Marek to coroczne wydarzenie w ramach projektu Słynna Aleja, w którym mieszkańcy, przedsiębiorcy i miasto wspólnie próbują znaleźć sposób na ożywienie al. Wojska Polskiego pomiędzy pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów. W projekt zaangażowały się znane szczecińskie Marki, funkcjonujące  w obrębie Alei.

W tym roku marką wiodącą projektu jest jedno z najstarszych kin na świecie – Kino Pionier, wokół którego odbywają się przeróżne wydarzenia o charakterze filmowym tj.: Gra Miejska “Animacja, Akcja”, Quiz Filmowy i Warsztaty Animacji Poklatkowej. Kino Pionier towarzyszyło również innym wydarzeniom: Transgranicznym spacerom miejskim oraz pokazom plenerowym “Kino na Leżakach”. Wszystkie te inicjatywy zapowiadały tegoroczny Festiwal Marek.

 

Spotkania Filmowe w kinie Pionier. W tym roku program Festiwalu zapowiada się atrakcyjnie. Najważniejszym punktem będą Spotkania Filmowe w kinie Pionier, które rozpoczną się już w piątek 17 września i potrwają do niedzieli 19 września. Repertuar przeglądu jest zróżnicowany, są w nim filmy nawiązujące do Szczecina, remake znanych produkcji, a także filmy poruszające ważne i aktualne tematy. Będą spotkania z reżyserami i aktorami, pokazy multimedialne  i  wyjątkowe seanse z taperem, zawsze cieszące się dużym zainteresowaniem. Szczegółowy repertuar Spotkań Filmowych już wkrótce.

 

Strefy zabaw na całej Alei.  Poza Spotkaniami Filmowymi na odwiedzających aleję Wojska Polskiego w tym czasie,  będą czekać też inne, równie ciekawe atrakcje. W pięciu strefach w godzinach od 11.00 do 18.00  odbędą się różne eventy z udziałem Marek.

 

Strefa 1. Kino Kosmos:

 • pokój wspomnień – miejsce, w którym przed kamerą można będzie podzielić się wspomnieniami związanymi ze Słynną Aleją np. najważniejszym filmem w Kinie Pionier lub pierwszą randką w Cukierni Koch,
 • kiosk interaktywny – wirtualna wycieczka po Szczecinie,
 • punkt Foto w klimatach PRL – można będzie się poczuć się przez chwilę jak za czasów PRL, rozsiąść się w wygodnym fotelu, przy meblościance i w świetle lampy z abażurem,
 • zabawy podwórkowe (guma, klasy, kule, łowienie rybek itd.)
 • muzyka serwowana przez DJ Tatinka

Strefa 2. Plac przy Optyku Sekret:

 • ekologiczne warsztaty artystyczne – zabawy kreatywne. Można będzie przynieść stare ubrania i zrobić z nich coś nowego: kolorować, wycinać, nadać im nowe życie!
 • punkt Foto/kinematografia miejsce, gdzie poczujemy się  jak gwiazda filmowa. Można się będzie wystylizować i zapozować do zdjęć w błyskach fleszy

Strefa 3. Deptak Bogusława (od strony Placu Zgody)

 • warsztaty plastyczne – tworzenie swojej własnej postaci filmowej z materiału,
 • zabawy sensorycznezabawy podkreślające jak ważny jest zmysł wzroku, zgadywanki dotykowe,
 • zabawy językowe –  czy jesteś poliglotą? – test językowy, odgadnij, które znane wyrazy od jakiego obcego języka pochodzą,
 • nauka języka migowego – w kilka minut poznamy najważniejsze zwroty języka migowego,
 • zabawy matematycznesprawdzenie swojej wiedzy w szybkim teście matematycznym. Nagrodą za dobre rozwiązanie będzie gadżet.

Strefa 4. Plac przed Cukiernią Koch

 • słodkie warsztaty – zdobienie ciastek lukrem pod okiem animatorów,
 • animacje dla dzieci – malowanie buziek, zabawy z balonikami itp

Strefa 5. Galeria Ewy i Henryka Sawki

 • zabawy rysunkowe – malowanie, kredą, własny podpis do obrazka autorstwa Henryka Sawki

 

Gra plenerowa z nagrodami i spacer. W Niedzielę 19 września o g. 11.00 odbędzie się spacer śladami PRL aleją Wojska Polskiego. Start plac Szarych Szeregów/ Popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W ramach Festiwalu odbędzie się również gra plenerowa “Znajdź je wszystkie “. Jej uczestnicy będą szukali znaków, odgadując zagadki i robiąc zdjęcia. Wskazówką będa rymowanki, które maja naprowadzić graczy na ukryty znak. Na grających będą czekać nagrody – atrakcyjny plecak. Regulamin Gry znajduje się TUTAJ

 

Promocje u Marek. Podczas Festiwalu, wzorem ubiegłego roku, w lokalach Słynnych Marek będą następujące promocje i rabaty.

 • Cukiernia Koch – 30% zniżki na wszystkie kawy
 • Pizzeria Piccolo – dwie klasyczna pizze z pieczarkami w cenie jednej
 • Sklep rybny i bistro Seamor – 20% zniżki na następujące produkty: Danie Fish & Chips, filet z ryby mrożonej, ryba wędzona (szczegóły w lokalu)
 • Bar Pasztecik – pasztecik w promocyjnej cenie – 4 zł /szt.
 • Galeria Ewy i Henryka Sawki – do końca września z kodem ALEJA2021 zniżka 10% na wszystkie rysunki na www.sawka.pl + książeczka z wystawy gratis do każdego zamówienia
 • Optyk Sekret – 25% zniżki na cały asortyment
 • mTłumaczenia – z ulotką firmy rabat w wysokości 5% na wszystkie usługi.

 

 

Marki zaangażowane w projekt Słynna Aleja: Kino Pionier, Bar Pasztecik, Galeria Ewy i Henryka Sawki, Atelier Mody Sylwia Majdan, pizzeria Piccolo, Bistro Seamor, Cukiernia Koch, biuro tłumaczeń mTłumaczenia i salon optyczny Sekret Optyk.

 

Projekt Słynna Aleja realizują: Miasto Szczecin, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, Szczecińska Agencja Artystyczna. Partnerami wydarzenia są: Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, Szczecińskie TBS, Szczecińska Energetyka Cieplna.