Mural na magazynie BikeS gotowy

Ilustruje historię szczecińskiej komunikacji i ma 60 metrów kwadratowych. Mowa o muralu, który powstał na bramie magazynu rowerów miejskich BikeS. Z okazji zakończenia pracy twórcy muralu opowiedzieli o swoim projekcie i jego wykonaniu.

Użytkowany przez NiOL obiekt powstał pod koniec wieku XIX. Jest wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. Kiedyś mieściła się w nim zajezdnia tramwajów konnych, potem elektrycznych a teraz magazyn rowerów BikeS. Kolorowy mural stanowi artystyczną ilustrację tych trzech rozdziałów ponad stuletniej historii budynku.

Konkurs na projekt wielkoformatowego obrazu NiOL ogłosił w czerwcu. Wygrał Olgierd Szopiński  z Chojnic, student na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsk. W pracy nad szczecińskim muralem pomagali mu Błażej Miliwek  i Bartosz Repiński, z którymi tworzą wspólnie Kolektyw Basgrow Studio, oraz Filip Prec z gdańskiej ASP.

Zaczęli 17 września. Najpierw trzy dni szlifierkami zdzierali z metalowej bramy starą farbę, a właściwie stare farby, bo w niektórych miejscach było sześć warstw. Potem było mapowanie.

– Największym wyzwaniem jest odpowiednie uchwycenie proporcji – wyjaśnia Filip Prec.

Chodzi o precyzyjne przeniesienie gotowego projektu z niewielkiej kartki na dużą powierzchnię – w tym wypadku 60 metrów kwadratowych (15 x 4).

Z pomocą przychodzi technika. Kolorowy projekt przy użyciu programu graficznego został przetworzony w siatkę jasnych linii na czarnym tle. Potem rzutnikiem przeniesiony na bramę i odwzorowany markerami. Malowanie zaczęło się w środę (20 września).

Twórcy muralu do pokrycia całej bramy zużyli 20 litrów litrów farby w 30 różnych kolorach.

Na konkurs NiOL wpłynęło 12 prac autorów z Warszawy, Szczecina, Konina, Łaz, Świdnika, Zielonej Góry, Wrocławia i Chojnic. Wyboru najlepszej dokonało jury w składzie: Sylwia Goździk –  dyrektor  NiOL, Michał Dębowski – Miejski Konserwator Zabytków i Stanisław Ruksza – dyrektor Trafostacji Sztuki, wykładowca Akademii Sztuki, współtwórca albumu „Murale Szczecina”.

Zwycięzca otrzymał w nagrodę zlecenie wykonania muralu i 40 tys. zł.