Zielone pogotowie: przygotuj swoje rośliny na wiosnę!

W pierwszy dzień wiosny ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zaprasza na bezpłatne konsultacje dla wszystkich, którym wydaje się, że nie mają ręki do roślin, ale chcą, by w ich mieszkaniach i na balkonach pojawiło się więcej zieleni.

21 marca ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zaprasza na pierwszą odsłonę Zielonego pogotowia! Na spotkaniu będzie można podpytać, jak odświeżyć rodową paprotkę i otrzymane przy różnych okazjach rośliny doniczkowe, by lepiej wyglądały i zdrowo rosły. Będzie to też okazja na skonsultowanie, jak dobrać rośliny do swojego mieszkania i balkonu, by było ich uprawa była łatwa i dawała najlepsze rezultaty.

„Zaprawionych w bojach miejskich ogrodników zapraszamy również do przyjścia i podzielenia się szczepkami i sadzonkami domowych okazów w ramach sąsiedzkiej wymiany roślin.” – zachęca Paulina Stok-Stocka ze ŚRODKA. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, by nikt nie wyszedł z pustymi rękoma.

Ekspertką wiosennego Zielonego pogotowia będzie Katarzyna Sadowska – absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu o specjalności Kształtowanie Terenów Zieleni. Miejska ogrodniczka i działkowiec. Zawsze znajdzie miejsce w swoim mieszkaniu dla nowej rośliny, których ma już kilkadziesiąt. To część zespołu, stojącego za Greensy.eu, dzięki którym w mieszkaniu czy biurze można stworzyć zielone ściany– małe wertykalne ogrody.

Zielone pogotowie otworzy się 21 marca o godz. 17.00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim przy ul. bł. Królowej Jadwigi 44b. Udział jest bezpłatny! Trafić tam można:
– od ul. bł. Królowej Jadwigi 45 – przy salonie kosmetycznym w prawo i za chwilę jeszcze raz w prawo;

– przez bramę od al. Wojska Polskiego 34 – po dojściu do zadaszonego przejścia w lewo
i za chwilę w prawo.

Zielone pogotowie to nowe działanie ŚRODKA powstałe z myślą o mieszkańcach. Raz
na kwartał, zgodnie z rytmem pór roku, prowadzone będą konsultacje dotyczące zieleni
w mieście – tej na działkach, na balkonach, jak i parapetach. Rośliny stanowią niezwykle ważny element funkcjonowania współczesnych miast i ich mieszkańców. Coraz bardziej doceniany jest dobroczynny wpływ zieleni, zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Podczas spotkań, odbywających się cztery razy w roku, prowadzonych przez specjalistów związanych z ogrodnictwem i architekturą krajobrazu, będzie można zasięgnąć profesjonalnych porad, ale także można podzielić się swoimi doświadczeniami, czy wymienić się roślinami.

Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki” i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej
i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.