Zabytkowa willa przy al. Wojska Polskiego 72 odzyskała historyczny wygląd
Zabytkowa willa przy al. Wojska Polskiego 72 odzyskała historyczny wygląd
Elewacja ma znów kolor jasno-beżowy, misterne płaskorzeźby wróciły do dawnej formy, całe miedziane poszycie dachu zostało wymienione na nowe.
Zakończył się remont elewacji okazałej willi u zbiegu alei Wojska Polskiego i ulicy Mickiewicza.
Głównym celem prac była termomodernizacja budynku i odtworzenie jego historycznego wyglądu. Elewacja ma kolor beżowy, w tynku są płatki miki, które połyskując w słońcu dają efekt migotania. Stolarka okienna jest biała, drzwi w kolorze rozbielonej ciepłej szarości, a metalowe balustrady balkonów i okiennice – zielone.
Wymienione zostało miedziane poszycie dachowe, ocieplone poddasze.
Program prac konserwatorskich elewacji składał się z 52 punktów. Były tam szczegółowe wytyczne, w jaki sposób odnowić tynki, detale architektoniczne, dach, stolarkę drzwiową okapy, żaluzje, okna lukarnowe i elementy stalowe.
Wykonawca został zobowiązany do prowadzenia prac w taki sposób, aby w jak największym stopniu zachować oryginalny, historyczny stan budynku.
Budynek zdobią rozmaite płaskorzeźby: medaliony z postaciami chłopców, zegar słoneczny, obramowania okien, girlandy z liści.
– Przed remontem były osłabione, ukruszone, trzeba je było uzupełnić, wzmocnić – mówi
Małgorzata Zyzik, która prowadziła nadzór konserwatorski. – Najwięcej pracy było przy zegarze słonecznym, na szczęście dysponowaliśmy przedwojennym zdjęciem zegara.
Przed remontem elewacji i dachu za zgodą Miejskiego Konserwatora Zabytków we wnęce budynku od strony ul. Mickiewicza (najmniej eksponowanej) została zainstalowana zewnętrzna winda.
Budynek figuruje w rejestrze zabytków województwa zachodniopomorskiego. Powstał w latach 1910-1911 przy najbardziej wtedy reprezentacyjnej ulicy miasta. Jest przykładem architektury modernistycznej z elementami neobarokowego detalu. Jego pierwszym właścicielem był kupiec o nazwisku Simon. W latach 30-tych ub. wieku ulokowano tam Klinikę dla Kobiet. Od czasów tuż powojennych do dziś jest wykorzystywana na potrzeby służby zdrowia. Głównym najemcą willi od 25 lat jest firma NZOZ Medycy Sp. z o.o., która prowadzi przychodnię.
Właścicielem budynku jest miejska spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne.
Koszt budowy windy 350 tys. zł (projekt budowlany szybu windowego został wykonany na zlecenie NZOZ Medycy Sp. z o.o.)
Koszt „Termomodernizacji i remontu elewacji” 2,8 mln zł.
Wykonawcą „Termomodernizacji…” była firma WERBAU Przemysław Ziółkowski z Bezrzecza.