Z okazji Dnia Kobiet zapraszają na spacer śladem szczecińskich emancypantek

Z okazji Dnia Kobiet zapraszają na spacer śladem szczecińskich emancypantek

W 2024 roku mija 130 lat od założenia największego stowarzyszenia skupiającego szczecińskie emancypantki na przełomie XIX i XX wieku. Jest to nieznana szerzej karta w dziejach miasta. Szczecińskie działaczki zabiegały o udział w życiu publicznym, nawiązały współpracę z władzami miasta i odgrywały ważną rolę w lokalnej polityce społecznej. Spacer ich śladami to podróż do Szczecina czasów belle époque w poszukiwaniu kamienic, w których mieszkały lub prowadziły swoją działalność, ale przede wszystkim okazja do opowiedzenia o życiu i dokonaniach m.in. Emmy Sternberg, czy Rosy Vogelstein.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” zapraszają na spacer, który poprowadzi dr hab. prof. US Agnieszka Szudarek. W swoich badaniach zajmuje się m.in. ruchami kobiecymi przełomie XIX i XX wieku w Prusach, ze szczególnym uwzględnieniem Prowincji Pomorskiej oraz sytuacji pod zaborem pruskim. Autorka szeregu publikacji z zakresu historii kobiet, w tym dotyczących działalności stowarzyszeń kobiecych w Szczecinie, ale także sytuacji szlachcianek pomorskich w XIX wieku. Pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Członkini Komisji Historii Kobiet Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, współpracowniczka Instytutu Studiów Kobiecych w Białymstoku.

W poszukiwaniu śladów szczecińskich emancypantek z przełomu XIX i XX wieku, czyli spacer pod różową parasolką” rusza 9 marca (sobota) o godz. 11.00 przy wejściu do Parku im. Żeromskiego od ul. Malczewskiego (naprzeciwko ul. Jana Kazimierza). Udział bezpłatny.

Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2023-2024”, koordynowanego przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin.