Świetlica Śródmiejska – o mieście dla dzieci

Komunikacja publiczna, owady w mieście, wreszcie fotografia w błękicie – to tematy, które pojawią się podczas spotkań z najmłodszymi w ramach Świetlicy Śródmiejskiej
w kwietniu i w maju. ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zaprasza dzieci do udziału w spotkaniach dla najmłodszych aktywistów.

W Świetlicy Śródmiejskiej można nauczyć się, jak obserwować i jak współtworzyć miasto.
„W ramach spotkań warsztatowych będziemy uczyć się technik plastycznych i projektować różne działania w przestrzeni miejskiej, a jednocześnie zdobywać kompetencje i wiedzę potrzebne do postawienia się w roli dziennikarza i aktywisty. Ogólnie chodzi o to, by poczuć się pełnoprawnym, małym mieszkańcem Szczecina.” – zapowiadają Ada Krawczak i Zuza Waligórska ze Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI, które prowadzą warsztaty. W kwietniu
i w maju najmłodsi dyskutować będą o transporcie publicznym, budować domki dla miejskich insektów oraz nauczą się techniki cyjanotypii, czyli fotografii w kolorze błękitu, której powstawanie można obserwować „na żywo” dzięki sile… słońca.

Spotkania odbywać się będą w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. bł. Królowej Jadwigi 44b) – w kwietniu i maju planowane są trzy: 17 kwietnia, oraz 8 i 22 maja. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-14 lat, a każde spotkanie stanowić będzie odrębną całość, więc chętni będą mogli dołączać do grupy w trakcie roku, wybierając interesujące ich spotkania. „Zachęcamy jednak do uczestnictwa we wszystkich, bo każde z nich rozwija
w dzieciakach zupełnie inne umiejętności” – podpowiadają prowadzące.

Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają materiały, zajęcia trwają ok. 3 godzin. Obowiązuje rejestracja – należy napisać maila na adres: zuza@oswajaniesztuki.pl
z informacją o tym, kto chciałby wziąć udział (imię, nazwisko, wiek itp.) oraz podać numer kontaktowy. Decyduje kolejność zgłoszeń. Obecność rodziców jest mile widziana!
Harmonogram warsztatów:

17.04.2019 (środa, godz. 17.00-20.00)

Robimy plakaty o komunikacji miejskiej i transporcie publicznym

Czym jest komunikacja miejska i jak z niej korzystać? Na warsztatach porozmawiamy z dziećmi
o plusach i minusach komunikacji zbiorowej, kiedy została wymyślona, jakie rodzaje są dostępne
w Szczecinie oraz o tym, jak się ona zmienia i dopasowuje do potrzeb mieszkańców.  W części praktycznej będziemy robili plakaty zachęcające ludzi do korzystania z usług transportu miejskiego. 

08.05.2019 (środa, godz. 17.00-20.00)

Domki dla insektów

Gdzie mieszkają dzikie pszczoły? W trakcie zajęć dowiemy się, jakie owady są pożyteczne dla człowieka i poznamy ich zwyczaje. Spróbujemy też zastanowić się, jak działania człowieka wpływają
na ich zdrowie.  Razem zbudujemy domki dla owadów, które później dzieci rozwieszą w ogrodach lub parkach w okolicy swoich domów lub szkół.

22.05.2019 (środa, godz. 17.00-20.00)

Fotografia analogowa techniką cyjanotypii

W części teoretycznej zajęć porozmawiamy o Szczecinie – jego i naszej historii. Zastanowimy się, dlaczego miasto tak wygląda, skąd się wzięły stare budynki i kto mieszkał w nich przed nami. W albumie ze starymi fotografiami Szczecina poszukamy miejsc, które znamy i będziemy oceniać czy bardzo się zmieniły… Porozmawiamy również o tym, jak robiło się zdjęcia przed epoką smartfonów i fotografii cyfrowej. W części praktycznej każdy z uczestników zrobi fotografie w trakcie krótkiego spaceru i zrobi jej odbitkę za pomocą materiały światłoczułego.

Warsztaty prowadzą:

Ada Krawczak – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku projektowanie graficzne,
na co dzień działa we własnym studio Lines&Dots projektując na potrzeby szczecińskich instytucji kultury min: Filharmonii, Inkubatora Kultury czy Akademii Sztuki. Specjalizuje się w projektowaniu identyfikacji wizualnych i wydawnictw. W 2015 roku współpracowała z INKU Szczecińskim Inkubatorem Kultury tworząc warsztaty artystyczno-edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Była kuratorką zbiorowej wystawy młodych projektantek i artystek pn. Dziewczyny. Od 2016 współtworzy projekt Dobre Praktyki, który ma za zadanie zwrócić uwagę mieszkańców i przedsiębiorców Szczecina na reklamową przestrzeń miasta i pomóc ją uporządkować. Od 2017 działa w Stowarzyszeniu OSWAJANIE SZTUKI jako graficzka i animatorka. W wolnym czasie kolekcjonuje litery. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „reklama (nie)wdzięczna”.

Zuzanna Waligórska – projektantka graficzna, absolwentka psychologii oraz grafiki projektowej. Pracowała jako graficzka w agencjach projektowych w Niemczech i Austrii, a także jako freelancer. Dwukrotnie uczestniczyła w organizowanych przez Galerię BWA Wrocław warsztatach dotyczących ilustracji i składu publikacji „Kopublikacja”, których efektem było wydanie ilustrowanego wydawnictwa „Opowiadanie”. Współpracowała z Akademią Sztuki w Szczecinie tworząc identyfikację wydarzeń muzycznych. W wolnym czasie pracuje nad krojem pisma przeznaczonym dla dzieci uczących się czytać oraz osób z trudnościami w czytaniu. Od niedawna działa w Stowarzyszeniu OSWAJANIE SZTUKI, projektując identyfikacje wizualne wydarzeń oraz współtworząc wydarzenia kulturalne.
W projekcie pełnić będzie funkcję grafika i animatora.