Śródmieście bez plastiku

Chcesz żyć w duchu „zero waste”, czyli ograniczając produkcję śmieci w domu czy biurze? Weź udział w wydarzeniach, które wkrótce odbędą się w Śródmieściu.

O „zero waste”, czyli ruchu zakładającym maksymalne ograniczanie produkcji odpadów, mówi się coraz częściej i głośniej. Niektórzy traktują go jako jednosezonowy trend, inni przyjmują to jako swój nowy styl funkcjonowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, weź udział w wydarzeniach w ramach projektu „Śródmieście bez plastiku”, które realizuje Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne OSWAJANIE SZTUKI.

„Chcemy żyć trochę bardziej odpowiedzialnie wobec środowiska, produkować mniej śmieci. Są tacy, którzy powiedzą, że to nic nie zmieni, nie ma znaczenia, ale gdybyśmy wszyscy przestali korzystać np. ze sklepowych foliówek, to producenci dostaliby wyraźny sygnał, że nie ma na to popytu. Projektem tym chcemy podpowiedzieć od czego zacząć życie w duchu zero waste” – zapowiada Paulina Stok-Stocka z OSWAJANIA SZTUKI. W programie: spotkanie
z Kasią Wągrowską, autorką książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”
i przedstawicielką poznańskiej Po-Dzielni, szycie materiałowych woreczków na zakupy, czy zbiórka materiałowych toreb, które później trafią do śródmiejskich sklepików pn. „Sąsiedzka siatka”. Spotkania odbywać się będą w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim i filii MBP Promedia. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Projekt „Śródmieście bez plastiku” jest finansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin w ramach programu mikroDOTACJE 2019 realizowanego przez Fundację Sektor 3 Szczecin. Więcej: oswajaniesztuki.pl.

####

Śródmieście bez plastiku

ORGANIZATOR: Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI

PARTNERZY: ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, ProMedia – Filia nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej

Więcej:

oswajaniesztuki.pl

 

OPISY WYDARZEŃ:

Życie bez śmieci – spotkanie z Kasią Wągrowską  | 25.05.2019, sobota, godz. 13:00

ProMedia – Filia nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej | al. Wojska Polskiego 2

O „zero waste”, czyli ruchu zakładającym maksymalne ograniczanie produkcji odpadów, mówi się coraz częściej i głośniej. Niektórzy traktują go jako jednosezonowy trend, inni przyjmują to jako swój nowy styl funkcjonowania. Czy życie bez śmieci jest w ogóle możliwe i co właściwie oznacza – o tym opowie Kasia Wągrowska.

Zapraszamy na pierwsze w Szczecinie spotkanie z Kasią Wągrowską – prowadzącą bloga ograniczamsie.com i autorką książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Zarówno w książce, jak i na blogu czy w mediach społecznościowych, Kasia pokazuje na własnym przykładzie, jak ograniczać ilość śmieci, które każdy z nas produkuje w swoim codziennym życiu, m.in. poprzez zmianę nawyków zakupowych czy zwracanie uwagi na etyczną stronę produkcji. Porozmawiamy o tym, jak zacząć swoją bezśmieciową drogę i jak na niej wytrwać, ale też o korzyściach z takiego stylu życia, nie tylko dla planety, najbliższego otoczenia, ale i domowego budżetu.

WSTĘP BEZPŁATNY | Wydarzenie na FB [klik]

Działanie finansowane jest ze środków Gminy Miasta Szczecin w ramach programu mikroDOTACJE 2019 realizowanego przez Fundację Sektor 3 Szczecin.

 

Miejsce współdzielenia i współdziałania – jak działa freeshop? | 24.05.2019, piątek, godz. 18.00

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki | ul. bł. Królowej Jadwigi 44b (wejście od ul. bł. Królowej Jadwigi 45 lub al. Wojska Polskiego 34)

Poznańska Po-Dzielnia – Centrum Ekonomii Współdzielenia to freeshop otwarty
w październiku 2018 r. Napis nad wejściem nie pozostawia wątpliwości co do charakteru miejsca: „Wszystko za darmo – dla siebie i dla środowiska”. Po-Dzielnia jest nie tylko miejscem bezgotówkowej wymiany przedmiotów, ale również integracji lokalnej społeczności i edukacji ekologicznej. Skupia się na promowaniu i nadawaniu kolejnego życia różnym przedmiotom, jest też przestrzenią dla wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką nadmiaru przedmiotów i ich upcyclingu. Powstała i sprawnie działa dzięki wolontariuszom – jest w pełni społeczną inicjatywą non-profit.

O tym jak powstała Po-Dzielnia, na jakich zasadach funkcjonuje i co ciekawego się w nim dzieje opowie Kasia Wągrowska – jedna z inicjatorek i opiekunek tego miejsca, autorka bloga Ograniczam Się i książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Będziemy też rozmawiać o tym, czy taki freeshop byłby potrzebny w Szczecinie i zastanowimy się, jak go założyć. Spotkanie odbywa się w ramach małej akademii liderów społecznych, realizowanej przez ŚRODEK. Różne tematy, interesujący prowadzący-praktycy, dobre praktyki i praca w małych grupach.

UDZIAŁ BEZPŁATNY | Wydarzenie na FB [klik]

Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.

Wspólne szycie woreczków na zakupy | 23.05.2019, czwartek, godz. 17:00

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki | ul. bł. Królowej Jadwigi 44b (wejście od ul. bł. Królowej Jadwigi 45 lub al. Wojska Polskiego 34)

Zapraszamy na warsztaty wspólnego szycia, podczas którego uczestnicy będą mogli
z używanych materiałów stworzyć i ozdobić woreczki, wykorzystywane podczas zakupów. Dzięki woreczkom, stworzonym na warsztatach, nie będzie już problemem zakup pieczywa, bakalii czy drobnych warzyw i owoców. Wykorzystamy materiały, które trafiły już do ŚRODKA do sąsiedzkiej wymienialni, ale zachęcamy też do przyniesienia własnych tkanin, poszewek czy firanek.

UDZIAŁ BEZPŁATNY, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy na maila: paulina@oswajaniesztuki.pl | Wydarzenie na FB [klik]

Działanie finansowane jest ze środków Gminy Miasta Szczecin w ramach programu mikroDOTACJE 2019 realizowanego przez Fundację Sektor 3 Szczecin.

 

Sąsiedzka siatka – śródmiejska zbiórka toreb  | 19.05.2019 – 19.06.2019

Włącz się do akcji zbierania niepotrzebnych materiałowych toreb na zakupy – dostaną drugie życie w śródmiejskich sklepach i lokalach! W wielu szafach zalegają siatki i szmacianki: gadżety reklamowe,  pamiątki z podróży, gratisy do zakupów, czy efekty twórczości DIY.
A jednocześnie chyba każdemu zdarza się pójść na zakupy bez torby i stanąć przed dylematem – kupić jednorazówkę czy próbować upchnąć wszystko w kieszeniach. Rozwiązaniem będzie Sąsiedzka siatka! Wszystkie przekazane torby zostaną oznaczone symbolem akcji i rozdystrybuowane w małych punktach w Śródmieściu. Będzie je można bezpłatnie wypożyczyć podczas zakupów, a dzięki temu uniknąć kupowania plastikowej reklamówki.

Zbiórka toreb potrwa od 19 maja do 19 czerwca 2019. Zbieramy czyste siatki z dowolnych materiałów. Miejsca zbiórki:

– ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki w trakcie dyżurów (wtorek-czwartek 16:00-18:00, sobota 11:00-13:00)

– podczas wydarzeń i działań organizowanych przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI

Jeśli prowadzisz lokal w Śródmieściu i chcesz, żeby u Ciebie pojawiła się Sąsiedzka siatka, odezwij się na maila: paulina@oswajaniesztuki.pl.

Wydarzenie na FB [klik]

Działanie finansowane jest ze środków Gminy Miasta Szczecin w ramach programu mikroDOTACJE 2019 realizowanego przez Fundację Sektor 3 Szczecin.