Śródmiejskie historie queer w ŚRODKU

Śródmiejskie historie queer w ŚRODKU

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” wraz z Lambda Szczecin zapraszają na otwarcie wystawy Dagny Latkowskiej i Mai Witczak „Queerowe Historie Śródmieścia”.

Nowa wystawa zawiśnie w oknach ŚRODKA przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/u1. To zbiór opowieści i codziennych historii osób LGBT+ ze i spoza Szczecina. Ekspozycja, odbywająca się w ramach trwającego szczecińskiego Pride Week 2024, inspirowana jest globalnym projektem Queering the Map. To oparta na społeczności internetowej platforma tzw. kontrmappingu, przy użyciu której użytkownicy „przypinają” swoje osobiste doświadczenia queer do określonych lokalizacji na jednej zbiorowej mapie. Od momentu utworzenia przez Lucasa LaRochelle jako projektu na studia strony queeringthemap.com, użytkownicy dodali do platformy setki tysięcy postów w kilkudziesięciu językach. „Przestrzeń postrzegamy inaczej przez pryzmat wspomnień i opowieści. Dodajemy do wersji online kilka historii w formie analogowej, które będzie można zobaczyć na wystawie”. – mówią Dagna i Mai – „Naszym działaniem chcemy zachęcić wszystkie osoby queer, by dołożyły swoją opowieść do Queering the Map, pokazując inne oblicze szczecińskich ulic – czasem bardzo pozytywne i piękne, czasem niestety nieprzyjemne”.

Otwarcie wystawy autorstwa Dagny Latkowskiej i Mai Witczak 14 lipca, godz. 14:00. Udział jest bezpłatny, a wernisaż poprzedzi spacer „Szczecińskie Queerstorie” prowadzony przez Marcina Chruślińskiego (Oswajanie miasta) i Andrzeja Witczaka (Lambda Szczecin), który o 12.00 ruszy z pl. Grunwaldzkiego i zakończy się w ŚRODKU. Oba wydarzenia odbywają się w ramach Pride Week Festival 2024, który w Szczecinie rozpocznie się 13 lipca i potrwa do 20 lipca.

Wystawa powstała przy wsparciu Kingi Rabińskiej i Marcina Chruślińskiego
Organizatorzy wystawy: ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”
Partnerstwo: Lambda Szczecin

Na Facebooku:
Wystawa „Queerowe Historie Śródmieścia”: https://www.facebook.com/events/1654498818617581
Spacer „Szczecińskie Queerstorie”: https://www.facebook.com/events/496610032813554
Pride Week Festival 2024: https://www.facebook.com/share/9eKQdUCFbqNBPRk1/

Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2023-2024”, koordynowanego przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin.