Spacer za smakami PRL po Śródmieściu

 Zanim wszyscy wpadniemy w szał uszek i barszczu – ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zaprasza na spacer z Justyna Machnik śladem śródmiejskich smaków PRL.

 

W Śródmieściu kryje się wiele miejsc, które trwają niewzruszenie od lat. Spacer „Smaki PRL” to wspomnienie kultowych szczecińskich przysmaków, których sława trwa w najlepsze do dziś. PRL to nie tylko ocet, warto się przekonać!

Trasę opracowała i nasze kubki smakowe poprowadzi Justyna Machnik. Przewodnik turystyczny po Szczecinie, założycielka i prezeska stowarzyszenia POMIEŚCIENOGA. Od 2013 r. koordynatorka projektu Kamienice Szczecina (współtwórczyni trasy „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”), od 2018 r. realizuje autorski projekt Szczecin szlakiem PRL (trasa, prywatna wystawa). W latach 2007–2012 dziennikarka Polskiego Radia Szczecin i Szczecin FM. Animatorka wydarzeń kulturalnych. Od 2008 r. w ramach projektu Usługi Dla Ludności odwiedza i dokumentuje stare zakłady rzemieślnicze w Szczecinie. Tu zadziwia i wzrusza wysiłek przetrwania, uwielbienie fachu, „dbałość o reputację”, samozwańcza przestrzeń warsztatowa. Poczyniła o nich materiały radiowe, artykuły, zorganizowała odwiedziny u rzemieślników w ramach festiwalu Spoiwa Kultury, ciekawych ludzi Szczecina wetknęła w witryny zakładowe, co Jakub Bessarab uwiecznił na niezwykłych fotografiach (wystawa w Piwnicy Kana). W 2015 r. w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie odbyła się wystawa „Mistrzowie rzemiosła”.

 

Zbiórka się w dzień grudniowy, tj. 11 grudnia o godz. 17.00 pod popiersiem Marszałka Piłsudskiego przy placu Szarych Szeregów. Wstęp WOLNY! Na spacer zapraszają organizatorzy – ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI.

 

Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.