Słynna Aleja. Unikatowe wystawy

Słynna Aleja. Unikatowe wystawy

Spacerując przebudowaną al. Wojska Polskiego możemy obejrzeć dwie wystawy plenerowe: „Było, a nie jest?” i „Ściana Uśmiechu”.  To wyjątkowe ekspozycje pokazujące charakter i nietuzinkowość Słynnej Alei. Obie wystawy postoją do końca września.

Wystawa „Było, a nie jest?” Plansze przygotowane zostały przez Daniela Źródlewskiego i wydawnictwo Szczecinera.  Na jednej z pierwszych plansz przeczytamy o tym, jaki pomysł na wystawę mieli jej autorzy:  Chcemy pokazać wyjątkowość tego fragmentu miasta. By poznać i zrozumieć fenomen miejsca odwołujemy się do tego czego nie już nie ma. Ale nie tylko dosłownie,  także symbolicznie i kreatywnie. Pragniemy poruszyć wyobraźnię i emocje widzów, a przy okazji pokazać, że żadna ulica, nie może obejść się bez… mieszkańców.

Autorem tekstów jest Daniel Źródlewski, kulturoznawca, dziennikarz, animator kultury oraz twórca teatralny. Inspiracją do stworzenia wystawy był cykl „Szczecin Tuzin” publikowany na

jego stronie w mediach społecznościowych „Teksty Źródłowe”, który będzie od teraz pojawiać się jako stała rubryka w kolejnych numerach Magazynu Miłośników Stolicy Pomorza SZCZECINER.

Paryż ma Avenue des Champs-Élysées, Berlin – Kurfürstendamm, Kopenhaga dniem i nocą żyje na Strøget […]. A w Szczecinie, od momentu powstania, czyli od końca lat ’90 XX wieku, najważniejszą ulicą jest Falkenwalderstraße, dziś Aleja Wojska Polskiego.  Od zawsze ważna i dostojna, od zawsze ruchliwa i dynamiczna, od zawsze elegancka, pełna przepychu i rozmachu. Końca dobiega kompleksowa rewitalizacja, która na nowo definiuje ten trakt. Znów będzie można mówić o Alei Wojska Polskiego jako Salonie Szczecina. Znów będzie to miejsce o niezwykłym klimacie, ale też funkcjonalnej i różnorodnej ofercie miejskich potrzeb i atrakcji – pisze Daniel Źródlewski.

Wystawę „Było, a nie jest?” można obejrzeć na pl. Zgody w Szczecinie 

„Ściana Uśmiechu” czyli wystawa grafik Henryka Sawki wróciła na al. Wojska Polskiego. Tym razem  ustawiona została na przeciwko Galerii Ewy i Henryka Sawki. W 2020 roku roku Galeria Ewy i Henryka Sawki była wiodącą marką podczas pierwszego Festiwalu Marek, imprezy promującej projekt Słynna Aleja. Podczas tego wydarzenia  Henryk Sawka pobił rekord Polski w rysowaniu na czas i odsłonił wystawę swoich grafik „Ściana Uśmiechu”. Zgodnie z pomysłem ekspozycja stanęła w miejscu, które szczecinianie pamiętają jako „Ścianę Płaczu”. Wystawa składa się z  dziesięciu kubików o wymiarach 200x100x40. Kubiki są rozstawione w dwóch rzędach po pięć. Na wystawie jest ponad 150 rysunków o tematyce obyczajowej, politycznej i odnoszącej się do wydarzeń z ostatnich lat. Są śmieszne i pobudzają do refleksji.

Na wystawie można obejrzeć także grafiki przeznaczone dla osób starszych, oznaczone etykietą 18+. Nie są widoczne z zewnątrz, znajdują się w środku kubika wystawowego, na odpowiedniej wysokości ok 180 cm.

Wystawa „Ściana Uśmiechu” znajduje się przy al. Wojska Polskiego 40

Projekt Słynna Aleja realizują: Miasto Szczecin, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, Szczecińska Agencja Artystyczna, Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Partnerami wydarzenia są: Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, Szczecińska Energetyka Cieplna.

Więcej na:

slynnaaleja.pl

https://www.facebook.com/SrodmiescieSzczecina

Zdjęcia: slynnaaleja.pl