Rusza rewitalizacja Kwartału 36 i budowa pierwszego miejskiego parkingowca.
Po przebudowie przestrzeń Kwartału 36 zmieni się nie do poznania. W ramach tej inwestycji powstaną m. in. : nowe mieszkania, żłobek, plac publiczny z mini amfiteatrem i fontanną, ogród społeczny oraz plac zabaw. Rewitalizacja tego miejsca obejmuje także budowę pierwszego miejskiego parkingowca. Początek inwestycji wiąże się z zamknięciem wnętrza kwartału dla parkujących samochody. Inwestycje realizuje Szczecińskie TBS
Miejsca parkingowe pod ziemią. Rewitalizacja obejmuje podwórze otoczone ulicami : Małkowskiego, ks. Bogusława X, Boh. Getta Warszawskiego oraz Kr. Jadwigi. Ogromną zaletą tej inwestycji jest wprowadzenie miejsc parkingowych do garażowca podziemnego. Po przebudowie wjazd na teren kwartału przewidziany będzie jedynie dla pojazdów uprzywilejowanych to jest: straży pożarnej, pogotowia, służb oczyszczania miasta, dojazdów awaryjnych lub związanych z dostawami towaru. Dzięki temu będzie można całkowicie oddać wnętrze kwartału mieszkańcom, wprowadzić wiele nowych funkcji i stworzyć zieloną przestrzeń, sprzyjającą wypoczynkowi.
Dla potrzeb mieszkańców i klientów lokali usługowych, wewnątrz kwartału zaprojektowano dwupoziomowy parking podziemny na 262 samochody. Wjazd i wyjazd do garażowca zaplanowano od strony ul. Małkowskiego. Wyjście z parkingu podziemnego będzie możliwe bezpośrednio na teren kwartału poprzez klatki schodowe oraz windy. Jedno wyjście zaplanowano w nowym budynku przy ul. Boh. Getta Warszawskiego, pozostałe – w budynku plombowym przy ul. Małkowskiego oraz biurowcu Szczecińskiego TBS.
Garaż ma być dozorowany, wjazd do parkingu zamykany szlabanem, sterowanym elektronicznie. Parking i teren zewnętrzny będzie monitorowany.
Kompleksowa rewitalizacja. Rozwiązania proekologiczne. Poza budową garażowca, wewnątrz Kwartału 36 planuje się wiele innych działań inwestycyjnych. Obejmować one będą m.in. budowę nowego budynku z trzydziestoma mieszkaniami. Spośród tych lokali, połowa przeznaczonych będzie dla osób starszych, w tym kilka dla osób niepełnosprawnych ruchowo, jedno dla wychowanków pieczy zastępczej. Nowy budynek zostanie wyposażony w windę, poruszającą się pomiędzy parkingiem podziemnym a dachem budynku. Na dachu zaprojektowano taras przeznaczony do spacerów oraz ogród warzywny dla seniorów.
W parterze budynku zaplanowano świetlicę środowiskową, a także żłobek dla około 30. dzieci. Centralna część kwartału zostanie przeznaczona na główny plac publiczny. Wzdłuż głównego placu, przez środek kwartału poprowadzona będzie pergola – zielone zadaszenie, pod którym będzie miejsce spotkań i rekreacji. Z centralnego placu będzie można swobodnie przemieszczać się w stronę wszystkich podwórek w tym kwartale, do każdego budynku oraz do świetlicy środowiskowej i żłobka. Centralny plac ozdobi także mini amfiteatr, fontanna w formie posadzkowych dysz, z ławeczkami i zielenią.
Po południowej stronie biurowca Szczecińskiego TBS, w rejonie narożnika budynków frontowych przy ul. Ks. Bogusława X i Małkowskiego, powstanie ogród społeczny oraz plac zabaw dla dzieci. Będzie również wiele nasadzeń ozdobnych drzew, krzewów, bylin oraz traw. Dużą powierzchnię zieleni stanowić będą tereny zielone projektowane na dachach. W ramach prac rewitalizacyjnych zaplanowano także elementy małej architektury i akcenty rzeźbiarskie.
W ramach rozwiązań proekologicznych zaplanowano również budowę zbiorników wody deszczowej, do podlewania projektowanej zieleni. Powstaną dwa podziemne, przepływowe zbiorniki oraz kilka sztuk zbiorników naziemnych. Cały nawadniany obszar podzielony został na 6 sektorów, z których każdy będzie posiadał własny system sterowniczy.
W sumie powierzchnia terenów zielonych wyniesie 3 701 m2, ogrodów społecznych – 99,30 m2, a dachów zielonych – 491 m2.
Początek prac. Zamknięcie wnętrza kwartału dla parkujących. W związku z rozpoczęciem inwestycji, od soboty 17 lipca br. nie będzie już możliwe parkowanie na terenie podwórza. Wnętrze kwartału stanie się placem budowy.
Informację w tej sprawie w formie ulotek i ogłoszeń otrzymali mieszkańcy budynków otaczających teren oraz kierowcy parkujący na tym obszarze. Stosowną tablicę informującą o rozpoczęciu inwestycji i wyłączeniu parkowania ustawiono także na wjeździe do kwartału.
Przepraszamy wszystkich za utrudnienia związane przebudową i dziękujemy za wyrozumiałość!
Autor koncepcji: Domino Grupa Architektoniczna.
Inwestycję realizuje Szczecińskie TBS. Wykonawcą jest szczecińska spółka Prime Construction, która złożyła najkorzystniejsza ofertę w przetargu. Umowa na wykonanie została podpisana 12 czerwca br.
Koszt zadania to ok 67,4 mln zł. Termin zakończenia prac – I kwartał 2024 r.
Środki finansowe na przebudowę pochodzą ze środków własnych Szczecińskiego TBS, z budżetu Gminy Miasto Szczecin (w tym dotacja z Funduszu Dopłat) i z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonego w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strukturalnych.