Projekt Słynna Aleja. Podsumowanie

Aleja Wojska Polskiego to jedna z najbardziej znanych ulic w Szczecinie. Jej fragment pomiędzy pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów jest osią procesu rewitalizacji Śródmieścia. Mieszkańcy, przedsiębiorcy, miasto  wspólnie próbują znaleźć sposób na ożywienie tej przestrzeni. Jednym z nich był  miejski projekt „Słynna Aleja”.

To na obszarze ale. Wojska Polskiego rewitalizacja  ma promieniować na kolejne fragmenty miasta. W ramach projektu Słynna Aleja, oprócz samej przebudowy ulicy następowała  integracja działań gospodarczych, społecznych oraz kulturalnych. Wszystko to we współpracy miasta, jego jednostek, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i mieszkańców.

Zgodnie z intencją ożywienie ulicy  odbywało się m. in.: w oparciu o największe szczecińskie marki, zlokalizowane w obrębie Alei. Marki, które  mają znaczenie lokalne i ogólnopolskie, z których jesteśmy dumni w Szczecinie i poza granicami miasta. Za tymi markami stoi wieloletnia działalność, tradycja i historia związana ze Szczecinem. Wśród nich są na pewno: Kino Pionier, Bar Pasztecik, Galeria Ewy i Henryka Sawki, Atelier Sylwia Majdan, Cukiernia Koch, pizzeria Piccolo, Minifot – zakład fotograficzny oraz sklep i bar rybny Seamor.

Pierwsze efekty współpracy. 50 lecie Baru Pasztecik. W 2019 roku słynne paszteciki z Wojska Polskiego obchodziły swój wyjątkowy jubileusz. Z tej okazji Bar Pasztecik i Miasto Szczecin zaprosili wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania. Urodziny odbyły się w poniedziałek 21 października w lokalu przy al. Wojska Polskiego 46. W tym dniu na klientów czekało  wiele atrakcji, m.in: promocojna cena psztecika, drobne upominki –  magnesy i pocztówki z logo pasztecika, muzyka serwowana przez jednego z najlepszych DJ ów w mieście. Przez cały dzień do słynnego baru stała długa kolejka amatorów pasztecika.

Z tej okazji prezydent miasta wręczył właścicielce lokalu z 50 czerwonych róż oraz upominek – specjalnie przygotowana na tę okazję grafikę Henryka Sawki, który jest sąsiadem Pasztecika i ma swoją galerię zaledwie kilkadziesiąt metrów od lokalu. 

Cieszymy się, że mamy tylu konsumentów, którzy o nas pamiętają – mówiła Bogumiła Polańska – kiedy zbliżają się urodziny pasztecika, wspominamy wtedy lata 60 i 70, kiedy wszystko się zaczynało. Dziękujemy naszym wszystkim klientom, tym ze Szczecina ale także tym z Polski i Europy.

Inauguracja Projektu w cieniu Covid 19. Kolejny rok przyniósł wiele niespodziewanych wydarzeń, w tym początek pandemii. Mimo tego udało się w czerwcu 2020 r. oficjalnie zainaugurować projekt. 

To nie jest przypadkowe, że te podmioty tu działają. Ta aleja ma coś w sobie i jest ważna dla Szczecina.Stąd decyzja o przygotowaniach do rewitalizacji tego miejsca. Chodzi nie tylko o przebudowę, ale także ożywienie tego miejsca – mówił podczas otwarcia projektu, Piotr Krzystek,prezydent Szczecinajest teraz tendencja, powrotu na ulicę, do ogródków restauracyjnych, małych sklepów. Raczej unikamy zatłoczonych miejsc takich jak galerie handlowe. Ulice jak nasza Aleja, wracają do łask.

Z założenia w danym roku jedna z marek była tą wiodącą, wokół której  odbywały się różnego rodzaju wydarzenia. W 2020 roku roku taką marką była Galeria Ewy i Henryka Sawki. 

Pierwsze wydarzenie to jest Ściana Uśmiechu, wystawa w miejscu dawnej fontanny Ściany Płaczu. Prawdziwy uśmiech jest wtedy, gdy ludzie mogą się spotkać.Oglądanie żywej satyry na wystawie, to jest co innego, niż w internecie opowiadał o swoich pomysłach Henryk Sawka druga sprawa to jest rekord Guinessa, skoro Robert Lewandowski mógł w ciągu dziewięciu minut strzelić pięć goli, to czy ja mogę być tak szybki w rysowaniu. Postanowiłem, że podejmę wyzwanie – sześćdziesiąt rysunków w godzinę.

Wystawa oraz rekord Henryka Sawki odbyły  się we wrześniu podczas pierwszego Festiwalu Marek. I to się udało.  Artysta rysował na czas, na „żywo” w obecności mieszkańców, dziennikarzy i sędziego z biura rekordów.  W sumie wyczyn oglądało ponad 100 osób, kibicując Henrykowi Sawce przez całą godzinę. Relacje w sieci  śledziło także kilka tysięcy internautów. Podczas pierwszego Festiwalu Marek oprócz wydarzeń związanych z Galerią Sawki,  odbyło się wiele atrakcji w tym m in.  prezentacje marek „Zrobione w Szczecinie”, promocje, rabaty i nagrody u Słynnych Marek, muzyka na żywo, atrakcje i animacje przy scenie, a także spacery z przewodnikiem. 

Akcja i gramy. Filmowo na Alei. Bohaterem tej edycji było jedno z najstarszych kin na świecie czyli kino Pionier. Wokół odbywały się przeróżne wydarzenia o charakterze filmowym tj.: Gra Miejska “Animacja, Akcja”, Quiz Filmowy i Warsztaty Animacji Poklatkowej. Kino Pionier towarzyszyło również innym wydarzeniom: Transgranicznym spacerom miejskim oraz pokazom plenerowym “Kino na Leżakach”. Wszystkie te inicjatywy zapowiadały drugi Festiwal Marek. Jego najważniejszym punktem były Spotkania Filmowe w kinie Pionier. Repertuar przeglądu był zróżnicowany, były w nim filmy nawiązujące do Szczecina, remake znanych produkcji, a także filmy poruszające ważne i aktualne tematy. Po niektórych seansach odbyły spotkania z reżyserami i aktorami, które poprowadził Tomasz Raczek, znany krytyk filmowy. Poza tym widzowie mogli uczestniczyć w pokazach multimedialnych  i wyjątkowych seansach z taperem, zawsze cieszących się dużym zainteresowaniem.

Te seanse zawsze są dla mnie największa wartością. Nawet, gdy film jest nijaki, to, jeśli taper potrafi improwizować, wychodzi cudo! – mówił Jerzy Miśkiewicz z kina Pionier   kiedyś już robiliśmy seanse z taperem i mieliśmy widzów z całego województwa, nawet rodziny z dziećmi , sala zawsze była pełna. 

Poza Spotkaniami Filmowymi na odwiedzających aleję Wojska Polskiego w tym czasie,  czekały też inne, równie ciekawe atrakcje. W pięciu strefach, rozstawionych po całej alei  odbywały się różne eventy, z udziałem Marek, wśród nich m.in. : słodkie warsztaty czyli zdobienie ciastek lukrem pod okiem animatorów, zabawy rysunkowe – malowanie kredą, można było złożyć własny podpis do obrazka autorstwa Henryka Sawki. Był też kiosk interaktywny, punkt foto w klimatach PRL, a także muzyka, warsztaty artystyczne i zabawy językowe i wiele innych atrakcji.  Odbył się spacer śladami PRL aleją Wojska Polskiego. Spacer był humorystyczną wyprawą w przeszłość, podczas którego można było posłuchać opowieści o znakomitych szczecińskich towarach i zakładach przemysłowych z okresu Polski Ludowej. W ramach Festiwalu odbyła się również gra plenerowa “Znajdź je wszystkie“. Jej uczestnicy szukali znaków, odgadując zagadki i robiąc zdjęcia. Wskazówką były rymowanki, które naprowadzały graczy na ukryty znak. Na grających czekały nagrody – atrakcyjny plecak. Podczas Festiwalu, wzorem ubiegłego roku, w lokalach Słynnych Marek można było skorzystać z atrakcyjnych promocji i rabatów.

W 2021 roku do projektu dołączają dwie kolejne marki czyli mTłumaczenia, najstarsze w Polsce biuro tłumaczeń oraz Optyk Sekret, rodzinna firma z tradycjami.

Do akcji wkracza “słodka wizytówka” Szczecina. Nie trudno się domyśleć, że chodzi o cukiernię Koch, która w 2022 roku obchodziła 50 lecie swojej działalności. Z tej okazji 14 sierpnia na pl. Lotników odbyła się wyjątkowa impreza. Były pokazy cukiernictwa, plenerowa kawiarnia, muzyka na żywo i pyszny tort dla mieszkańców. Wszystko dopisało: pogoda, atmosfera i goście!

Jest głęboka komuna, ja młody cukiernik, pragnący założyć firmę. Koledzy pukali się w głowę. Kto o zdrowych zmysłach, w tamtych czasach chciałby założyć swoją działalność – wspomina lata 70 te i trudne początki swojej działalności Waldemar Koch, właściciel cukierni Wtedy się szło do pracy, to było popularne, a nie zakładanie swojej firmy. Miałem szczęście i dobrego szefa, u którego się nauczyłem cukiernictwa. Miał dobrych, doświadczonych majstrów i dzięki nim pokochałem pieczenie. Kończąc naukę  zawodu, dostałem propozycję pracy u starych cukierników. Chcieli mnie zatrudnić u siebie, ale ja wolałem zaryzykować i otworzyć swoją firmę.

I tak to się wszystko zaczęło i trwa już ponad 50 lat. Dziś cukiernia Koch jest znana szczecinianom, którzy doceniają jakość jej słodkich wypieków, szczególnie pysznych pączków i drożdżówek.  Mieszkańcy tłumnie przybyli więc na urodziny Kocha, na których nie zabrakło słodkich niespodzianek, a także wspomnień. W trakcie imprezy odbyły się się pokazy Mistrza Cukiernictwa i wspólne tworzenie lizaków, a także warsztaty cukiernicze, prowadzone przez Małgosię Kocińską – uczestniczkę programu Master Chef Junior. Na Placu Lotników działały również strefy: muzyczna, animacji, chillout 'u i wspomnień.

Otwieramy Aleję Wojska Polskiego. Z okazji zakończenia najważniejszych prac remontowych, w ostatni weekend sierpnia 2023 roku Miasto otworzyło aleje dla mieszkańców. A od poniedziałku 28 sierpnia został na niej przywrócony ruch samochodowy.

W weekend 26  – 27 sierpnia  przygotowano atrakcje dla mieszkańców, m.in.: targ pyszności, gra terenowa, animacje dla dzieci, wystawy, warsztaty, a także i rabaty u Słynnych Marek. Podczas tego weekendu poznaliśmy też menadżera alei – Dorotę Kowalewską, osobę która ma zadbać o to, aby ta jedna z centralnych arterii miasta pełniła rolę „salonu Szczecina”, tak jak to zakładano decydując się na rewitalizację tej części miasta.

Najcięższy okres remontu za nami. To był trudny czas dla przedsiębiorców i dla mieszkańców. Zrobiliśmy kolejny, ważny krok na drodze do rewitalizacji tej części Miasta. To modelowy przykład jak zmienić mało przyjazną do tej pory przestrzeń w miejsce zielone, z szerokimi chodnikami i uspokojonym ruchemmówił podczas otwarcia alei Piotr Krzystek, prezydent Szczecina 

Marki zaangażowane w Projekt: Kino Pionier, Bar Pasztecik, Galeria Ewy i Henryka Sawki, Atelier Mody Sylwia Majdan, pizzeria Piccolo, Bistro Seamor, Cukiernia Koch, biuro tłumaczeń mTłumaczenia i salon optyczny Sekret Optyk.

Projekt realizowały: Miasto Szczecin, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, Szczecińska Agencja Artystyczna. Partnerami wydarzenia byli: Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, Szczecińskie TBS, Szczecińska Energetyka Cieplna.