Prezentuj się lokalnie – rusza akcja wspierająca śródmiejskich przedsiębiorców

Poznaj śródmiejskich przedsiębiorców, którzy działają blisko Ciebie – właścicieli sklepów, punktów usługowych i zakładów – i zaopatrz się w upominki dla najbliższych właśnie u nich. Rusza akcja #PrezentujSięLokalnie.

#PrezentujSięLokalnie to oddolna inicjatywa grupy mieszkanek i mieszkańców Szczecina, którym na sercu leży los lokalnych przedsiębiorców. To oni swoją codzienną pracą tworzą pejzaż Śródmieścia i ponoszą ryzyko – także finansowe. W tym roku szczególnie potrzebują naszego wsparcia!

Na czym polega akcja? Przede wszystkim ma zachęcić mieszkańców Szczecina do robienia świątecznych zakupów lokalnie, w Śródmieściu. Przez kilka tygodni grupa mieszkańców-wolontariuszy przemierzała tę część miasta, zapraszając właścicieli przedsiębiorstw do udziału w akcji #PrezentujSięLokalnie. „Rozmawialiśmy z nimi, opowiadali nam swoje historie, niektóre naprawdę fascynujące, o tym jak się tu znaleźli i co można u nich dostać. Wszystkiemu towarzyszyły też małe sesje fotograficzne, które pozwalały zilustrować to, o czym rozmawialiśmy” – opowiada Karolina Gołębiowska, współinicjatorka akcji.

Obecnie na liście widnieje ponad osiemdziesięciu przedsiębiorców i liczba ta wciąż rośnie! Tylko niewielki procent ich działa online, większość prowadzi stacjonarne punkty handlu lub usług w Śródmieściu. „Dla mnie fantastycznym wydarzeniem było poznanie tylu wspaniałych ludzi, co w sytuacji pandemii nie jest łatwe – trudniej o jakiekolwiek kontakty, tym bardziej z nowymi osobami. To naprawdę akcja pełna emocji – wzruszeń, poczucia satysfakcji, często dowiadujemy się prywatnych historii. Niektóre cieszą, bo są opowieściami o sukcesach, ale też smutne jest to, że osoby z taką pasją, wiedzą i zaangażowaniem często mają problem z utrzymaniem się. Dlatego, choć wcale nie jestem ze Szczecina, prezenty świąteczne (ale już w planach też na kolejne okazje) będą w 100% szczecińskie. A każda z tych rzeczek totalnie kojarzy mi się już z tymi osobami” – dodaje Julia Brodowska, jedna z wolontariuszek odwiedzających śródmiejskich przedsiębiorców.

Zebrane informacje i fotografie posłużą jako swoiste wizytówki dostępne na stronie akcji (www.prezentujsie.szczecin.pl), dzięki którym będzie można łatwo dołączyć do akcji – jako potencjalny kupiec. Opisy miejsc biorących udział w akcji pojawią się też w wydarzeniu akcji na Facebooku, a dla tych, którzy preferują papier od ekranu komputera lub telefonu dostępne będą drukowane mapki. Warto też zaglądać w witryny śródmiejskich sklepów i zakładów, bo i tam znaleźć będzie można informacje, czy dane miejsce bierze udział w akcji #PrezentujSięLokalnie. „Począwszy od 5 grudnia, zaczynamy intensywne działania promocyjne i zachęcamy, by wybierać i planować zakup prezentów pod choinkę u sąsiadów. Wzbogacone o wagę wsparcia, jakiego udzielicie lokalnej społeczności – będą niezwykle cenne” – zachęca Karolina Gołębiowska.

Czy przedsiębiorcy mogą się jeszcze zgłaszać? Tak! Organizatorzy zachęcają, by  napisać maila na adres: prezentujsie@oswajaniesztuki.pl lub zadzwonić na numer: 695 746 832. Akcja dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie osiedli: Centrum, Turzyn i Śródmieście-Zachód. Inicjatorkami akcji są: Karolina Gołębiowska i Natalia Laskowska. Zespół akcji #PrezentujSięLokalnie (wybór miejsc, opisy, fotografie): Karolina Gołębiowska, Natalia Laskowska, Grażyna Olszewska, Kamil Becker, Julia Brodowska.

####

Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.

Wydarzenie na Facebooku tutaj

Strona akcji tutaj

Rozmowa w ramach małej akademii liderów społecznych w ŚRODKU dot. akcji dostępna tutaj (link do Facebooka)