Podwórka poszukiwane! Na działania kulturalne

OSWAJANIE SZTUKI i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki ruszają z akcją pn. „Oswajanie miasta”, która ma wychodzić z kameralnymi, wakacyjnymi wydarzeniami w podwórka i przestrzeń publiczną. 30 maja odbędzie się spotkanie informacyjne na mieszkańców.

Podwórka, skwery pomiędzy blokami, puste place pod kamienicami – wszystkie te miejsca mają szansę na to, by w najbliższe wakacje wypełnić się kameralnymi, bezpłatnymi wydarzeniami przeznaczonymi dla okolicznych mieszkańców. W planie są: minikoncerty, pokazy filmowe, spotkania z „Wędrującym pudłem” czyli mobilnym placem zabaw, międzypokoleniowe twórcze spotkania kreatywne, wystawa, a nawet realizacja muralu! Wydarzenia – z zachowaniem wszystkich zasad ostrożności w okresie zagrożenia epidemicznego – odbywać się będą od czerwca do października 2020. Teraz organizatorzy zachęcają mieszkańców, by zgłosili swoje podwórka (także te spoza Śródmieścia) jako potencjalne miejsca realizacji wydarzeń.

Można to zrobić na dwa sposoby:

wziąć udział w INFORMACYJNYM SPOTKANIU NA ŻYWO, które odbędzie się 30 maja (sobota) w godz. 11.00-13.00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/U1 (róg ul. bł. Królowej Jadwigi i ul. Boh. Getta Warszawskiego).

Na miejscu będą czekali „dowódcy” każdego z rodzajów planowanych wydarzeń (koncerty / dla dzieci / pokazy filmowe / wystawy i mural), którzy przy zachowaniu odpowiednich środków będą zdradzać szczegóły, odpowiadać na pytania i zbierać zgłoszenia miejsc. UWAGA! Na spotkanie należy przychodzić pojedynczo, w maseczkach i rękawiczkach. Stanowiska będą dezynfekowane, a w przypadku dużego zainteresowania – uczestnicy zapraszani do środka w kolejności przybywania;

wziąć udział w SPOTKANIACH ONLINE, które odbywać się będą 30 maja (sobota) pod linkiem: meet.google.com/tsr-jbdq-ugy w 2 turach: 11.30-12.00 i 12.30-13.00.

Podczas półgodzinnych sesji będzie można dowiedzieć się więcej o planowanych działaniach i zasadach (15 min), a następnie zadawać pytania oraz zgłaszać miejsca (15 min). Do spotkań można też dołączyć telefonicznie: wystarczy o odpowiedniej godzinie zadzwonić pod numer: +48 22 163 90 94 (PIN: 462 247 326#).

Udział w akcji jest bezpłatny, a zainteresowane osoby, które nie mogą uczestniczyć w spotkaniu mogą wysłać maila z pytaniami na adres: kontakt@oswajaniesztuki.pl.

WYDARZENIE NA FACEBOOKU

O PROJEKCIE:

Projekt „Oswajanie miasta”, planowany jeszcze przed czasami zwiększonego dystansu, zakładał wyjście z mniejszymi, bardziej kameralnymi wydarzeniami kulturalnymi w miejskie zakamarki: podwórka, kawałki zieleni pomiędzy blokami, puste place pod kamienicami. Realizowane we współpracy z mieszkańcami mają zachęcać do bardziej aktywnego uczestnictwa w obiegu kultury i życiu lokalnej społeczności. I zdaje się, że w czasach pandemii nawet bardziej chcemy – przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności – być bliżej siebie nawzajem. Dlatego już w czerwcu pierwszy wydarzenia w ramach projektu „Oswajanie miasta” – długofalowego działania w mieście, współtworzonego przez jego mieszkańców.

Czy to coś kosztuje? Nie, mieszkańcy wybranych podwórek i innych miejsc nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów. Wydarzenie jest finansowane z naszych wspólnych środków – ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020″, ze środków Gminy Miasto Szczecin oraz ze środków Programu Społecznik.