Podróżujących PKP powita nowy mural

„Wpisz w nawigację podróż w nieznane” – takie hasło zobaczą podróżni wjeżdżający i wyjeżdżający pociągiem ze Szczecina. Stworzyli je szczecinianie podczas warsztatów kreatywnego pisania Loesje. To międzynarodowa inicjatywa zrzeszająca twórców inspirujących sloganów, które powstają w przestrzeni miejskiej już ponad 20 państw.

Na ścianie budynku przy ul. Kolumba 3 od kilku dni można zobaczyć minimalistyczny mural. Hasło „Wpisz w nawigację podróż w nieznane” namalowano białymi literami na naturalnym tle ściany. To charakterystyczna oszczędność formy murali Loesje, które nacisk kładą przede wszystkim na treść przekazu. 

  Hasło nawiązuje do „podróżnego” charakteru okolicy, widać je z dworca głównego PKP – wyjaśnia Kamila Romanowicz z Loesje Polska. – Od teraz będzie witać i żegnać szczecinian oraz turystów i mam nadzieję, że wywoła uśmiech na wielu twarzach. A może nawet zainspiruje, by „wsiąść do pociągu byle jakiego” i ruszyć w podróż w nieznane – dodaje.

Tekst na mural powstał w trakcie bezpłatnych warsztatów kreatywnego pisania Loesje, które odbyły się w kwietniu w Szczecinie. Uczestnicy spotkania pracowali przez kilka godzin nad stworzeniem hasła. Jego przekaz ma zachęcać do odkrywania nieznanych zakątków zarówno naszego miasta, jak i kraju oraz świata.

Loesje to międzynarodowy ruch zrzeszający twórców inspirujących tekstów i sloganów umieszczanych na plakatach, chodnikach oraz ścianach budynków. Celem inicjatywy jest promowanie tolerancji, wolności słowa, pozytywnego nastawienia do życia oraz zachęcanie do refleksji i angażowania się w życie społeczne. Każde hasło Loesje jest wspólną pracą ok. 20-30 osób. Można je obserwować w kilkuset miastach, w ponad 20 państwach na całym świecie, w tym także w Polsce. Dotychczas w naszym kraju murale z hasłami Loesje powstały m.in. w Warszawie, Wrocławiu oraz Olsztynie.

Mural w Szczecinie stworzono w ramach miejskich projektów „Niwelacja błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy – Street Art” oraz „Poprawa estetyki przestrzeni miasta Szczecin”.