Motanki i origami: warsztaty z cyklu “Jak dobrze mieć sąsiada” w ŚRODKU

Motanki i origami: warsztaty z cyklu “Jak dobrze mieć sąsiada” w ŚRODKU

„Jak dobrze mieć sąsiada! On wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada” – śpiewały Alibabki. Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” udowadnia, że nie tylko – nauczy też robienia motanek, czyli słowiańskich lalek, i świątecznego origami. Temu służyć ma cykl spotkań warsztatowych prowadzonych przez uzdolnionych Ukraińców.

Wydarzenia, planowane od lutego do kwietnia 2024 roku, są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych np. zdobywaniem nowych umiejętności w luźnej atmosferze. Po zajęciach z linorytu czy tworzenia „pająków”, czyli świątecznych dekoracji, przyszedł czas na kolejne spotkania z cyklu „Jak dobrze mieć sąsiada”.

„W środę 20 marca o godz. 18.00 zapraszamy na warsztat tworzenia motanek” – zaprasza Marcin Chruśliński z „Oswajania miasta” – „Motanki to słowiańskie lalki, które motane są z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą, roślinami albo ziarnem. Miały strzec domowników przed złymi duchami i nieszczęściami, więc na pewno się przydadzą.” Warsztat przeprowadzi Anastasiia Smolynets – zakochana w rękodziele mama 3-latki. Ukończyła studia z projektowania mody, a obecnie pracuje jako projektantka strojów kąpielowych.

Tydzień później, 27 marca o godz. 18.00 można nauczyć się tworzenia wielkanocnego origami. Wspólnie zrobimy wyjątkowe rzeczy z papieru i będzie to też okazja do rozmowy o różnych świątecznych tradycjach. Warsztat przeprowadzi Iuliia Sharkevych – z wykształcenia nauczycielka, z pasji tancerka tańca ludowego, mieszkająca w Szczecinie od niecałych 4 lat.

Spotkania odbędą się w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. bł.Królowej Jadwigi 43/U1). Udział jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują, zapewniamy materiały, poczęstunek i miłą atmosferę! Cykl spotkań realizowany jest dzięki dotacji z Fundacji Batorego w ramach Funduszu solidarności z Ukrainą.

Warto też wspomnieć, że to tylko jedno z działań w ramach większego projektu nastawionego na tworzenie takich sytuacji, w których każdy mieszkaniec Szczecina, bez względu na pochodzenie, może się czegoś nowego nauczyć i poznać nowych ludzi. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”. Innymi jego elementami są polsko-ukraińskie spacery czy rozstrzygnięty właśnie konkurs „Nowe sąsiedztwo” – na inicjatywy grup nieformalnych, w których skład wchodzi przynajmniej jedna osoba z doświadczeniem uchodźczym bądź migranckim z Ukrainy. Dzięki temu do końca kwietnia w Szczecinie zrealizowanych zostanie sześć inicjatyw w tym warsztaty dla młodzieży, międzykulturowe spotkania wielkanocne, a także powstanie ogrodów sąsiedzkich.