LPR dla Szczecina: Ewaluacja

Zobacz podsumowanie działań związanych z realizacją Lokalnego Programu Rewitalizacji (LPR) dla Miasta Szczecin na lata 2017-2023.
W związku z zakończeniem realizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji wykonana została ewaluacja założeń oraz stopnia realizacji projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych zawartych w Lokalnym Programie Rewitalizacji dla Miasta Szczecin na lata 2017- 2023. W ramach ewaluacji wykonano również badanie stopnia zadowolenia z życia mieszkańców obszaru rewitalizacji objętego lokalnym programem.
Ewaluacja lokalnego programu oraz prace nad gminnym programem rewitalizacji na lata 2024-2034 wskazały, że nastąpił jedno z ciekawszych zjawisk związanych z rewitalizacją w Szczecinie jakim jest wzrost aspiracji społecznych. Udział w projektach rewitalizacyjnych oraz korzystanie z nowej infrastruktury wpływa na oczekiwania mieszkańców wobec przyszłych działań. Społeczność naszego miasta coraz bardziej identyfikuje się z globalnymi trendami, co wpływa na rosnące oczekiwania wobec lokalnych władz i zarządzania przestrzenią miejską. Przepływ informacji oraz porównywanie się z innymi miastami, zarówno w Polsce, jak i za granicą, prowadzi do wzrostu ambicji i chęci dalszych zmian.
Podsumowanie programu podkreśliło również jak ważną rolę w procesie rewitalizacji odgrywa wzrost kompetencji osób oraz instytucji zaangażowanych w realizację projektów. Zdobyte doświadczenia stają się kluczowe w przyszłych projektach rewitalizacyjnych oraz innych działaniach mających na celu poprawę jakości życia w mieście. Przykładem sukcesu rewitalizacji jest „efekt Alei Wojska Polskiego”, która po modernizacji stała się nowym „salonem” miasta, wzmacniającym jego wizerunek i przyciągającym mieszkańców oraz turystów. Nowa przestrzeń, choć symbolizuje sukces rewitalizacji, stanowi również wyzwanie. Kluczowym zadaniem jest, dbałość o optymalne wykorzystanie jej potencjału, tak aby stała się nie tylko estetycznym punktem miasta, ale także motorem napędowym dla lokalnej gospodarki.
Ważne staje się prowadzenie strategii długoterminowego zarządzania nowo powstałymi lub odnowionymi przestrzeniami, które będą mogły służyć zarówno mieszkańcom, jak i przyciągać turystów oraz inwestorów.
Zobacz:
RAPORT Z REALIZACJI EWALUACJI LOKALNEGO PROGRAMU REWITALIZACJI DLA MIASTA SZCZECIN NA LATA 2017-2023