Jak mieszkamy w Szczecinie? Spacer i dyskusja o przeszłości i przyszłości architektury mieszkaniowej w Śródmieściu

Już 8 czerwca (niedziela) mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu poświęconym miejskiej przestrzeni mieszkalnej. Spacer architektoniczny i spotkanie z ekspertem z zakresu polityki miejskiej to okazja, by spojrzeć na Śródmieście nie tylko z perspektywy historii, ale i współczesnych wyzwań urbanistycznych.

O godzinie 12:00 w pasażu przy biurowcu „Czarna Perła” (między al. Niepodległości a ul. Tkacką) rozpocznie się spacer, który poprowadzi Marcin Szneider – architekt urbanista, osiedlowy radny i badacz miejskich przestrzeni. Podczas wędrówki uczestnicy przyjrzą się, jak zmieniała się architektura mieszkaniowa miasta na przestrzeni dekad – od eleganckich, przedwojennych kamienic, przez modernistyczne bloki z czasów PRL, aż po najnowsze realizacje po 1989 roku. Spacer będzie także okazją do rozmowy o lokalnych inwestycjach – wezmą w nim udział przedstawiciele lokalnej firmy Prime Construction, realizującej m.in. projekt w tzw. Kwartale 36, zlokalizowanym pomiędzy ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego, Królowej Jadwigi, Małkowskiego i al. Wojska Polskiego.

Kontynuacją tematu będzie otwarte spotkanie o mieszkalnictwie, które rozpocznie się o godz. 14:00 w przestrzeni „Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych” przy ul. Edmunda Bałuki 17. Gościem rozmowy będzie dr Łukasz Drozda – politolog, urbanista, adiunkt na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, autor książek „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” (2023) i „Miejskie strachy. Miasto 15-minutowe, 5G i inne potwory” (2024). W swoich badaniach koncentruje się na konfliktach wokół polityki miejskiej, urbanistycznym populizmie oraz procesach urbanizacyjnych na obszarze dawnego bloku wschodniego. Spotkanie poprowadzi Wojciech Czypicki – inicjator szczecińskiego Klubu Dwie Lewe Ręce. Tematem rozmowy będą różne formy mieszkalnictwa, dobre i złe przykłady działań deweloperskich oraz ich znaczenie w kontekście rewitalizacji Śródmieścia Szczecina.

Wydarzenia odbywają się w ramach projektu „Śródmieście razem! Prowadzenie Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego na Podobszarze I rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin. Punktem tym jest lokal przy ul. Bałuki 17, nazwany „u Krysi” to przestrzeń otwarta dla mieszkańców, miejsce lokalnych rozmów i działań. Nazwa wzięła się od zakładu „Foto Krystyna”, który działał tu przez lata. Czerwcowe wydarzenia to okazja, by odwiedzić to miejsce i poznać ekipę je prowadzącą.

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.
Więcej informacji dostępne jest na stronach wydarzeń:
Spacer architektoniczny
Spotkanie z Łukaszem Drozdą