Chaos i prestiż. Szczecińska architektura lat 90. w ŚRODKU

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI zapraszają na otwarcie wystawy i spacer poświęcone architekturze lat 90. w Szczecinie.

Wystawa „ARCHI-POLO. Architektura w rytmie disco polo” prezentuje 10 budynków z lat 90., obok których trudno przejść obojętnie. Swoją niebanalną architekturą budzą różne emocje – od zdziwienia po obrzydzenie. Dla jednych kicz i brak gustu, dla innych warte zachowania dziedzictwo. Te architektoniczne realizacje dobrze ilustrują chaos początków kapitalizmu w Szczecinie po zmianach ustrojowych 1989 roku.

Otwarcie wystawy 14 kwietnia 2022 (czwartek) o godz. 18.00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/u1. Wystawa, prezentowana w oknach ŚRODKA, będzie dostępna dla oglądających do końca czerwca 2022 roku. 

Ale to nie wszystko! Otwarciu wystawy towarzyszy spacer „Prestiż i chaos. Spacer po szczecińskiej architekturze początków kapitalizmu” z jednym z twórców wystawy, Marcinem Szneiderem. „Warto się wybrać, bo opowieści o kontekście czasów to samo złoto!” – zapowiada ekipa ŚRODKA. Spacer startuje 23 kwietnia 2022 (sobota) o godz. 11.30 ze ŚRODKA. Udział w obu wydarzeniach bezpłatny.

Informacja o twórcach wystawy i materiałów towarzyszących:

Koncepcja wystawy, fotografie i teksty:
Marcin Szneider

Architekt urbanista. Praktykuje, chociaż wierzy coraz mniej. Osiedlowy radny. Niedoszły artysta. Członek Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. Lubi bloki i wegańskie pączki z Berlina.

Oprawa graficzna:
Ada Krawczak

Projektantka Graficzna. Kocha projektować wszystko co ma w sobie litery. Członek stowarzyszenia Oswajanie Sztuki, gdzie walczy o lepsze miasto. Marzy jej się rower cargo.