Miastowi. Przegląd filmów o mieście #4 | Brasilia: projekt-utopia – projekcja online

Miastowi. Przegląd filmów o mieście #4 |  Brasilia: projekt-utopia – projekcja online
 
31 października obchodzony jest Światowy Dzień Miast, czyli święto, które ma przyczynić się do zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich na całym świecie. Z tej okazji Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI zaprasza na wyjątkową projekcję filmową. Tym razem, ze względu na obowiązujące ograniczenia i w trosce o zdrowie uczestników, do seansu będzie można dołączyć bez wychodzenia z domu!  
 
Na ekranie własnego komputera będzie można zobaczyć film dokumentalny „Brasilia: projekt-utopia” o wielkim projekcie architektoniczno-urbanistycznym nowej stolicy Brazylii. Przed seansem odbędzie się krótkie wprowadzenie do tematyki filmu. Gościem będzie Paweł Jaworski – filozof i urbanista, twórca autorskiej metody urbanistyki eksperymentalnej łączącej badania, projektowanie i partycypację. Od 2017 roku przygotowuje projekty przemiany przestrzeni publicznych w różnych miastach w Polsce poprzez testowanie zagospodarowania tymczasowego. Obecnie zajmuje się przekształceniami Starego Miasta i ulic śródmiejskich w Szczecinie, współtworzy plan mobilności dla Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej i wspiera Instytut Goethego w Kijowie we wdrażaniu nowych rozwiązań urbanistycznych w Ukrainie. Rozmowę poprowadzi Paulina Stok-Stocka z OSWAJANIA SZTUKI.
 
Jak obejrzeć film? Wystarczy w czwartek, 29 października, o godz. 19.00 skorzystać z tego linka: meet.google.com/kch-dcte-utm. Nic nie trzeba instalować! „Tam się spotykamy i każdy uczestnik/-czka otrzyma link do obejrzenia filmu online w domowym zaciszu. Będzie on aktywny tylko przez kilka godzin, więc zarezerwujcie sobie wieczór!” – zachęca Paulina Stok-Stocka.
 
O filmie:
Brasilia, stolica Brazylii, zbudowana w 1960 roku przez Lúcio Costę i Oscara Niemeyera na środku pustyni, wpisana na międzynarodową listę dziedzictwa kultury UNESCO i określana mianem fantastycznej wyspy, to przykład arcydzieła modernizmu XX wieku. Zaprojektowana na planie nawiązującym do lecącego kondora lub samolotu składa się z futurystycznych budynków ze stali, szkła i marmuru, wieżowców, monumentalnych alei. Projekt zakładał także prawie całkowity brak chodników, przejść podziemnych pod autostradami i rozdziału poszczególnych stref mieszkalnych, administracyjnych, handlowych i przemysłowych. Budynki są pogrążone w zieleni i oddalone od siebie, a poruszanie się po mieście pieszo jest utrudnione.
Modernistyczna i unikatowa w skali świata koncepcja Brasilii zyskała co prawda sławę i uznanie architektów, publicystów i historyków, ale miasto zostało wybudowane bez uwzględnienia potrzeb jego mieszkańców, praw przyrody i ekonomicznych. Czy pomyślana jako racjonalistyczna utopia miejska przestrzeń, będąca cudem modernistycznego dizajnu, może sprostać wymogom współczesnych dynamicznych miejskich społeczności? Jak wygląda życie w tym precyzyjnie zaprojektowanym mieście? Film próbuje znaleźć odpowiedzi na te pytania, przedstawiając kilku mieszkańców Brasilii.
Niektórzy z nich widzą w architekturze miasta warunki do pączkowania wrogiego i nadmiernie pragmatycznego środowiska, które zniszczyło miejską kulturę. Inni dostrzegają jej plusy, przyznając jednocześnie, że istnieje pilna potrzeba przebudowy miasta i jego struktury. Film jest równocześnie refleksją na temat tajemniczej wirtuozerii architektury stolicy Brazylii i życia, które zaczyna się w momencie, gdy misternie zaplanowany architektoniczny projekt się kończy.
 
„Brasilia: projekt-utopia”
Kanada/Wielka Brytania 2017, 88 minut
reż. Bart Simpson
 
O cyklu:
„Miastowi. Przegląd filmów o mieście” to cykl projekcji filmowych, realizowany przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI od 2017 r. Prezentowane filmy dotyczą miast oraz tego, jak ich wygląd, układ oraz wewnętrzne relacje mieszkańców kształtują kulturę, przyszłość, wizerunek. To spotkanie z „Miastowymi” realizowane jest w ramach projektu pn. „Oswajanie miasta”. Planowane przed czasami zwiększonego dystansu, zakładało wejście z mniejszymi, bardziej kameralnymi wydarzeniami kulturalnymi w miejskie zakamarki: podwórka, kawałki zieleni pomiędzy blokami, puste place pod kamienicami, maleńkie parki. Chcemy realizować je we współpracy z mieszkańcami oraz zachęcać do bardziej aktywnego uczestnictwa w obiegu kultury i życiu lokalnej społeczności. I zdaje się, że w czasach pandemii nawet bardziej chcemy być bliżej siebie – przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Ze względu na obowiązujące ograniczenia, ostatnie wydarzenia w ramach projektu przenosimy w przestrzeń wirtualną.