Filmowe klimaty na Słynnej Alei

Szczecińskie Kino Pionier, najstarsze kino na świecie, będzie głównym bohaterem tegorocznej odsłony projektu Słynna Aleja oraz Festiwalu Marek. Wokół tej Marki na al. Wojska Polskiego odbywać się będa różne wydarzenia, w tym m.in: quiz filmowy, warsztaty animacji poklatkowej i graffiti 3D. Kino Pionier będzie także atrakcją spacerów transgranicznych oraz patronem Kina na leżakach.

W czwartek 27 maja br. prezydent Szczecina ogłosił, że Marką wiodącą drugiej edycji miejskiego projektu Słynna Aleja będzie Kino Pionier. Wokół tej Marki w tym roku odbywać się będzie szereg wydarzeń, atrakcji i inicjatyw.

Ruszamy w tym roku z kolejną edycją projektu Słynna Aleja. Chcemy wspólnie z Pionierem przeprowadzić szereg różnych działań na al. Wojska Polskiego – zapowiada Piotr Krzystek prezydent Szczecina – W między czasie ruszy remont Alei, ona będzie się na naszych oczach zmieniała, co nas bardzo cieszy. Mamy nadzieję,  że marki wokół tej ulicy dalej będa się rozwijały i że pojawią się kolejne w związku z rewitalizacją tego obszaru.

Wśród zaplanowanych na ten rok działań wspólnie z kinem Pionier są m.in.:

·         Quiz Filmowy  – czerwiec. Drużyny uczestniczące w zabawie staną do walki o tytuł kinomaniaka. W sali kinowej odpowiedzą na specjalnie przygotowane pytania  związane z kinematografią. Na Quiz składać się będą zadania o charakterze filmowym, m.in.:zagadki i pytania ukryte na terenie Kina Pionier, kalambury i rebusy, „Jaka to melodia?”.

·         Warsztaty animacji poklatkowej – lipiec. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają tajniki powstawania animacji poklatkowej. Pod okiem instruktora stworzą własną animację, która zostanie zaprezentowana w trakcie Festiwalu Marek.

·         Graffiti 3D  – sierpień. Projekt street art.’owy na chodniku przed Kinem Pionier o tematyce filmowej. Graffiti zostanie stworzone przez szczecińskich twórców i będzie pełniło rolę elementu promocyjnego Festiwalu Marek. Szczecinianie oraz turyści będą mogli zrobić sobie na nim zdjęcia i upublicznić je w mediach społecznościowych z konkretnym #.

·         Festiwal Marek  –  wrzesień. W ramach projektu Słynna Aleja, w tym roku odbędzie się druga edycja Festiwalu Marek. Do udziału w Festiwalu ponownie zaproszone będą kultowe Marki, których siedziby znajdują się przy alei Wojska Polskiego.

W tym roku Kino Pionier będzie towarzyszyło również wielu wydarzeniom.Wśród nich są:

·         Kino na Leżakachod czerwca do września. W okresie letnim, w różnych miejscach Szczecina, odbędzie się pokaz cyklu filmów w formie kina plenerowego na leżakach. Inicjatywie będzie patronowało kino Pionier. Lipcowy pokaz będzie zaprezentowany w pobliżu al. Wojska Polskiego –  na deptaku Bogusława, gdzie wyświetlony zostanie film “Thelma and Louise”  z 1991 roku.

·         Transgraniczne spacery miejskie  – od czerwca do września. Kontynuacja turystycznego projektu opartego na współpracy polsko – niemieckiej. Są to tematyczne spacery z przewodnikiem dla grup z Polski i Niemiec. Jednym z punktów spacerowych będzie Kino Pionier. Podczas wizyt grupy poznają historię kina , a także obejrzą film o Szczecinie, przygotowany specjalnie na tę okazję przez Miasto.

W ramach projektu Słynna Aleja, w maju br, na alei Wojska Polskiego odbyła się gra miejska “Animacja, akcja”, o tematyce filmowej, która była pierwszym wydarzeniem w tym roku we współpracy z kinem Pionier.

Chcemy wrócić do normalności, tylko tyle tak naprawdę potrzeba.A przetrwaliśmy dzięki naszym widzom i dużemu zaangażowaniu miasta, za co chciałbym bardzo podziękować – mówił Jerzy Miśkiewicz z kina Pionier – przez ostatni okres nagromadziło się dużo dobrych filmów, które czekały na swoją premierę. Mamy ciekawy repertuar i chciałbym gorąco zaprosić naszych widzów, aby w końcu spotkać się w kinie Pionier.

W najbliższym czasie w kinie będzie można zobaczyć uznane filmy takie jak np.: Nomadland, Na Rauszu itp.

Oprócz bieżącego repertuaru mamy ofertę edukacji filmowej, która nam towarzyszy od początku, dedykowana szkołom, a nawet przedszkolakom. To jest nasz młody narybek.  Cały program edukacji jest przygotowany specjalnie dla nich –opowiada Wanda Szewczyk z kina Pionier – młodzież w naszym kinie uczy się patrzeć na ekran i jednocześnie rozumieć, to co na nim jest, może potem o tym porozmawiać. Wracamy po przerwie spowodowanej pandemią i mamy nadzieje, że od września z pełna parą ruszą spotkania szkolne, na które zapraszamy.  

Kino Pionier. Najważniejsze informacje. Kino znajduje się w centrum Szczecina, przy al. Wojska Polskiego 2. Oficjalnie rozpoczęło działalność 26 września 1909 od pokazu filmów krótkometrażowych. Założycielem kina był Otto Blauert, rok później przejął je Albert  Pietzke. Początkowo funkcjonowało jako „Helios”, później, do 1945,  nosiło nazwę „Welt-Theater”. Od grudnia 1945 r. przez pięć lat działało jako „Odra” (później nazwę kina zmieniono na „Pionier”). Pierwszym  wyświetlanym po wojnie  filmem był Iwan Groźny w reż. Siergieja  Eisensteina. Jesienią 2009 roku, podczas realizacji  dokumentu pt.  „W starym kinie – Pionier 1909”, natrafiono na dokumenty potwierdzające prawdziwy wiek kina – 1907 rok. Pionier oficjalnie jest najstarszym kinem na świecie, co potwierdzono także wpisem w Księdze Rekordów Guinnessa. Brytyjski magazyn „Total Film Magazine” zamieścił ranking 30 najlepszych kin świata. Na pozycji 19. sklasyfikował szczecińskie kino Pionier. To jedyny polski przedstawiciel w tym rankingu.  Jego twórcy podkreślają, że to najstarsze kino na świecie z zaledwie 82. miejscami na widowni, a także z kinokawiarnią, gdzie można przyjść na lampkę wina, obejrzeć niemy film z akompaniamentem pianina. Kino Pionier należy do prestiżowej sieci Europa Cinemas  i Sieci Kin Studyjnych,

O projekcie Słynna Aleja. Aleja Wojska Polskiego to jedna z najbardziej znanych ulic w Szczecinie. Jej fragment, pomiędzy pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów, stał się osią procesu rewitalizacji Śródmieścia. Mieszkańcy, przedsiębiorcy, Miasto wspólnie próbują znaleźć sposób na ożywienie tej przestrzeni i przywrócić jej dawne znaczenie. Projekt Słynna Aleja zakłada realizowanie wspólnych przedsięwzięć z udziałem najbardziej znanych szczecińskich marek, zlokalizowanych w obrębie Alei. Za tymi markami stoi wieloletnia działalność, tradycja i historia związana ze Szczecinem. Należą do nich: Kino Pionier, Bar Pasztecik, Galeria Ewy i Henryka Sawki, Atelier Sylwia Majdan, Cukiernia Koch,sklep i bar rybny Seamor oraz pizzeria Piccolo. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja projektu, w której Marką wiodąca była Galeria Ewy i Henryka Sawki.

Program realizują: Miasto Szczecin, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia –  organizator wydarzeń, Szczeciński Fundusz Pożyczkowy,  Szczecińskie TBS. Partnerem strategicznym jest Szczecińska Energetyka Cieplna.